Vágólapra másolva!
Bár az utóbbi években egyre fiatalabb korban kezdik el a drogozást a gyerekek, és így hamarabb lehet szükségük rehabilitációs kezelésre is, a hatályos törvény értelmében 18 év alatti drogfogyasztókat nem fogadhatnak a rehabilitációs otthonok. A kábítószerügyi államtitkár az [origo]-nak azt mondta, észlelték a problémát, és dolgoznak a megoldáson. Szakemberek szerint külön fiatalokra szakosodott intézményeket kellene létrehozni, a drogos gyerekeket ugyanis nem lenne jó összezárni a "minden poklot megjárt harmincéves heroinistákkal".
Vágólapra másolva!

"Szinte naponta hív fel egy síró anyuka, hogy vegyük fel a gyerekét, de sajnos el kell utasítanunk őket" - mondta az [origo]-nak Victorné Erdős Eszter, a ráckeresztúri drogrehabilitációs otthon vezetője. Az intézmény azért kényszerül az elutasításra, mert - mint arra az Este című tévéműsor rávilágított - a jelenleg hatályban lévő szociális törvény szerint a rehabilitációs otthonok legfeljebb 18-35 év közötti betegeket fogadhatnak.

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára, Gábor Edina az [origo] megkeresésére elmondta: észlelték a problémát, és elkezdtek dolgozni a megoldáson. Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy a drogfüggőknek nemcsak a bentlakásos otthonokban, hanem a drogambulanciákon is van lehetőségük arra, hogy rehabilitációban vegyenek részt. Hozzátette: ha pedig lenne olyan működő intézmény, amely szeretne 14-16 év közötti drogosokat is fogadni, akkor egyedi úton megoldanák a finanszírozását. Kérdés persze, hogy a 18 év alattiak körében hány olyan súlyos helyzetben lévő drogfogyasztó van, akinek szüksége lenne bentlakásos rehabilitációs kezelésre - jegyezte meg Gábor Edina.

Azt az [origo] által megkérdezett szakemberek sem állítják, hogy tömegesen lennének olyan fiatalkorúak, akik odáig jutottak a drogfogyasztásban, hogy rehabilitációs otthonban lenne a helyük. Abban viszont egyetértenek, hogy az utóbbi években egyre fiatalabb korban kezdik el kipróbálni a drogokat a gyerekek. Így előfordulhat, hogy valaki már 18 éves kora előtt olyan szintre jut a drogfogyasztásban, hogy rehabilitációs kezelésre lenne szüksége.

Szemelyácz János, a Baranya Megyei Drogambulancia vezetője szerint a szociális törvényben és a finanszírozásban előforduló hiányosságokon túl a probléma hátterében az áll, hogy a rendszerváltás óta sokat romlott a hazai gyermekpszichiátria helyzete. Eleve kevés az olyan pszichiátriai intézmény, ahol gyerekeket fekvőbetegként tudnának kezelni, olyan hely pedig szinte egyáltalán nincs, ahol olyan fiatalkorúakat is fogadnának, akik egyéb bajaik mellett drogproblémával is küszködnek - mondta az [origo]-nak a szakember.

"Tudomásul kell venni, olyan világban élünk, amelyben a 18 év alattiaknak is szükségük lehet rehabilitációra" - jegyezte meg Szemelyácz, aki szerint ezért törvénnyel kell lehetőséget teremteni a fiatalkorúak kezelésére. Victorné Erdős Eszter a lehetséges megoldásokról azt mondta, külön otthont kellene létrehozni a fiatalkorúaknak, szerinte ugyanis nem lenne szabad egy helyen kezelni a fiatalokat a "minden poklot megjárt harmincéves heroinistákkal". Hasonló véleményen van Szemelyácz is, aki megjegyezte, fiatalabb korban a drogosok még a "mézesheteiket élik a kábítószerrel".

A Mentálhigiéné Alapítvány egyik vezetője, Stemler Mihály már évek óta azon dolgozik munkatársaival, hogy létrehozzon egy külön, fiatal drogosok kezelésével foglalkozó - "Tinitanya" nevű - intézményt. Tavaly év elején kaptak is a kormánytól összesen 45 millió forintot ingatlanvásárlásra és felújításra. A Bács-Kiskun megyei Orgovány külterületén vásárolt épületben azonban csak akkor kezdhet el működni az otthon, ha szereznek további 12 milliót, enélkül ugyanis nem tudnak megfelelni az ÁNTSZ által megkövetelt szigorú feltételeknek - mondta az [origo]-nak Stemler.