Kártérítést kapnak a kisegítő osztályba küldött gyerekek

Vágólapra másolva!
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság elsőfokú ítéletében összesen több mint négymillió forintos kártérítésre kötelezte a tiszatarjáni iskolát fenntartó önkormányzatot, amiért az intézményvezető szakértői vélemények nélkül irányított kisegítő osztályba tíz gyereket. Az ítélet szerint a gyerekek nem kaptak megfelelő szintű oktatást, az elkülönítésük, megbélyegzésük pedig pszichés károkat okozott nekik.
Vágólapra másolva!

Magyarországon első ízben született bírósági döntés iskolai szegregációs ügyben: hároméves eljárás után a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság háromszázezer forinttól hatszázezer forintig terjedő nem vagyoni kártérítést és azok éves kamatait ítélt meg tíz tiszatarjáni szülőnek.

A helyi iskola tíz éve hozta létre azt az eltérő tantervű csoportot, ahová az iskola igazgatója saját hatáskörben irányított olyan gyerekeket, akik nem tudták teljesíteni a normál iskola követelményeit. Ebbe az osztályba elsőtől hetedikesig jártak olyan gyerekek, akik a bírósági határozat szerint nem voltak értelmi fogyatékosok. A diákok nem kaptak megfelelő színvonalú képzést, nem tanultak nyelveket, biológiát, kémiát és fizikát, lényegesen csökkentek a továbbtanulási esélyeik, ráadásul - olvasható az ítéletben - csúfolták, gyogyósnak, hülyének nevezték őket a többiek.

A bíróság szerint a gyerekekben félelem, az önbizalom hiánya, a társaktól való visszahúzódás alakult ki, melyet csak erősített az a tény, hogy a pedagógus nem megfelelő pedagógiai elveket követett, például kukoricára térdepeltette, tanterembe zárta a gyerekeket. "A térdepeltetést olyan gyerek esetében is alkalmazta, aki az egyik lábát balesetben elvesztette" - áll a végzésben.

A tanulókban az ott töltött időtől függően a tanulási részképességeik kezeletlenségéből, az értelmi-pszichés fejlődésük gátolásából, valamint a megbélyegzésből és elkülönítésből nem vagyoni káruk keletkezett, a hátrányos megkülönböztetésük és az iskolai hiányosságuk döntően befolyásolhatja az életüket - indokolta döntését a bíróság.

A felperesek jogi képviseletét ellátó Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) munkatársa, Farkas Lilla szerint emberi jogi szempontból helyes ítélet született. A Tiszatarjáni Általános Iskola igazgatója, Pappné Juhász Katalin közölte: az esetleges fellebbezésről egyeztetnek a helyi önkormányzattal, Szűcs Lajos, az iskolát a tiszatarjánival közösen fenntartó hejőkürti önkormányzat ügyvédje viszont a Roma Sajtóközpontnak nyilatkozva jelezte, jogorvoslattal élnek a döntéssel szemben.

Roma Sajtóközpont