Vágólapra másolva!
Civil szervezetek petícióban tiltakoztak Medgyessy Péter miniszterelnöknél, mert szerintük a kormány csak látszatintézkedéseket tett a családon belüli erőszak visszaszorítására. A jogvédők úgy gondolják, hogy most dől el, hogy a kormányban azok kerekednek-e felül, akik hajlandóak lépéseket tenni a nők és gyerekek elleni erőszak visszaszorítására, vagy ellenkezőleg, a "bántalmazás jelenségének bagatellizálásáért lobbizók" veszik kezükbe a jogalkotás irányítását. 
Vágólapra másolva!

Medgyessy Péter miniszterelnök éppen távozni készült a családon belüli erőszakról szóló csütörtöki konferenciáról, amikor Juhász Géza, a Habeas Corpus Munkacsoport jogvédő egyesület vezetője egy petíciót nyomott a kezébe. A petícióban a civil szervezetek képviselői a kormány "látszatintézkedéseit" kifogásolják az ügyben. A miniszterelnök a konferencián többek között éppen a civil szervezetekkel való együttműködésről beszélt.

A jogvédők szerint most dől el, hogy a kormányban azok kerekednek-e felül, akik hajlandóak lépéseket tenni a nők és gyerekek elleni erőszak visszaszorítására, vagy ellenkezőleg, "a bántalmazás jelenségének bagatellizálásáért lobbizók" veszik kezükbe a jogalkotás irányítását. A petícióban arra hivatkoznak, hogy a kormány a múlt héten a parlamenti bizottsági vitákban minden indoklás nélkül elutasította azokat a képviselői módosító javaslatokat, melyek a családon belüli erőszak miatti távoltartásról szóló törvényt igyekeztek olyanná alakítani, hogy az alkalmas lehessen az áldozatok biztonságának legalább minimális szintű biztosítására. A petíció készítői szerint az elutasítást meg sem indokolták, sőt az sem derült ki, hogy pontosan kik ellenezték a javaslatokat. A civil szervezetek úgy gondolják, hogy a kormány a számára országgyűlési határozatban megszabott családon belüli erőszakkal szembeni 11 feladat közül tíz feladatot egyáltalán nem, vagy nem megfelelően teljesített.

A civilek kifogásolják Bárándy Péter igazságügyi miniszter 2004. áprilisi kijelentését a feladatok végrehajtásáról, mely szerint "ezekből nem mindig lesz valami", valamint Gyurcsány Ferenc gyermek-, ifjúsági és sportminiszter véleményét, aki május 4-én a tv2 adásában azt fejtette ki, hogy az országgyűlési határozatban foglaltakat a kormány azért nem valósította meg, mert tekintetbe kellett vennie a társadalmi többség véleményét. Juhász Géza az [origo]-nak elmondta, hogy szerintük a kormánytagok nyilatkozataiból kiderül, hogy a téma alapvető fogalmaival sincsenek tisztában. "Rendszeresen összemossák a családon belüli erőszakot az atyai pofonnal" - fogalmazott a jogvédő.

A petíció szerint az országgyűlési határozat előírta, hogy a kormány a családon belüli erőszak visszaszorítására irányuló munkájába vonja be az erre szakosodott társadalmi szervezeteket, az elmúlt másfél évben mégsem volt hajlandó a családon belüli erőszak visszaszorításán dolgozó szervezetekkel érdemi párbeszédet folytatni. Kifogásolják továbbá, hogy a kormánytagok és a kormányzati szakértők a családon belüli erőszak problémakörét a gyermekek bántalmazásává igyekeznek redukálni.

A jogvédők felszólították Medgyessy Pétert, hogy május 17-ig intézkedjen a távoltartásról szóló törvényjavaslat kiigazítására, hogy a távoltartás minimális időtartama 10 nap legyen, ösztönözzék a rendőrség általi helyszíni intézkedéseket, ne lehessen megtagadni az azonnali védelmet különféle formalitásokra, például tulajdonjogi viszonyokra hivatkozva. A civilek azt kérik, hogy a miniszterelnök május 20-ig nyilvánosan jelölje meg, ki lesz az esélyegyenlőségi miniszter utóda, s közölje, hogy az utódjelöltnek a nők emberi jogai terén kifejtett mely munkássága jelent garanciát arra, hogy az új miniszter érdemi munkát fog végezni.

A civil szervezetek azt szeretnék továbbá, hogy a miniszterelnök május 20-ig számoltassa el valamennyi miniszterét a családon belüli erőszak elleni feladatok vonatkozásában, és vonja le a személyi konzekvenciáit annak, hogy a kormánytagok a családon belüli erőszak elleni stratégiában foglalt tizenegy feladatból tizet nem, vagy elégtelenül teljesítettek.

A Miniszterelnöki Hivatalban a petícióval kapcsolatos megkeresésünkre egyelőre nem reagáltak.