A kórház tagadja a számlaadást a májműtétért

Vágólapra másolva!
Hétszázezer forintos számlát kapott egy beteg a miskolci kórháztól, egy rajta elvégzett életmentő műtétért, mivel a kórháznak elfogyott az erre a beavatkozásra fordítható pénzügyi kerete - írta a Népszabadság. A kórház tagadja, hogy a beteggel fizettették volna ki a műtét díját, ami állításuk szerint nem is volt életmentő.
Vágólapra másolva!

Nem adott számlát a miskolci megyei kórház annak a betegnek, akin "életfenntartó" műtétet végeztek el. Az intézmény költségeit az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) vélhetően megtéríti - közölte a miskolci megyei kórház igazgató-főorvosa, Csiba Gábor, hozzátéve: "számlát nem bocsátottunk ki, és így természetesen a beteg nem is kapott ilyet".

A kórház vezetője az MTI-nek elmondta: a budapesti Szent János kórház kereste meg a borsodi intézményt, kérve a műtét elvégzését, "amely a hírekkel ellentétben nem életmentő, hanem életfenntartó volt". A fővárosi kórház arról is tájékoztatott, hogy a beteg vállalná a beavatkozás költségét, és erről egy kötelezvényt is ad - tette hozzá az igazgató-főorvos, aki megjegyezte: "Mi ilyet természetesen nem kértünk, és nem is fogadtunk el".

Csiba Gábor megjegyezte: a műtétet annak ellenére elvégezték, hogy a beteg "területen kívüli volt", ezért természetesen igényt tartanak arra, hogy OEP a beavatkozás költségét megtérítse, azért is, mert az ilyen műtétekre szánt keretük elfogyott. "Az összeg egyébként valóban mintegy 700 ezer forintot tesz ki" - mondta az igazgató-főorvos.

Közel hétszázezer forintos számlát küldött a miskolci megyei kórház egy májbetegnek, akin életmentő műtétet hajtottak végre - írta a Népszabadság. Betegtől kórházi beavatkozásért elvileg nem lenne szabad pénzt kérni, a kórház azonban megtette ezt, mint dr. Lázár István főorvos közölte, azért, mert már áprilisban túllépték a novemberig erre a beavatkozásra szánt keretet. A férfinak speciális eszközt kellett a májába ültetni, hogy megérje a májátültetést. A főorvos érthetetlennek nevezte, hogy a város, ahol az ilyenfajta beavatkozások 60-70 százalékát végzik, miért csak 4,7 millió forintot kap a 18 milliós keretből - írta a lap.

A kórház főigazgatója szerint is ez volt az egyetlen etikus megoldás ebben a helyzetben. Csiba Gábor közölte: "a kvótát be kell tartanunk, ezért leállíttattam ezt az eljárást". A beteg kezelőorvosa már úgy hívta fel a kórházat, hogy nem lát más megoldást, és a család vállalja a költségeket, amiről nyilatkoztak is - mondta.

A lap szerint a szóban forgó eljárás életmentő beavatkozásnak számít, amivel a májtranszplantáció előtt fellépő belső vérzéseket állítják meg. Korábban egy hasonló esetről az ombudsman is adott ki állásfoglalást, akkor egy rákbeteg kezeléséről volt szó külön pénzért. Lenkovics Barnabás akkor úgy foglalt állást, hogy a hazai finanszírozás hiánya nem korlátozhatja egy nemzetközi gyakorlatban ismert és használt szer alkalmazását. A mostani esetben azonban volt még keret a műtétre, igaz, nem Miskolcon, hanem más intézményekben.

A kórház főigazgatója a források átcsoportosítását kérte az OEP-től. Bartucz Attila, az OEP szóvivője közölte, nem tudják, hogy a miskolciak tájékoztatták-e a beteget, hogy a kezelés máshol ingyen is elérhető, de szerinte rendezhető a helyzet, amelyről csütörtökön tárgyalnak - derül ki a Népszabadság írásából.