Megbukott az iraki katonák hazahozásáról szóló javaslat

Vágólapra másolva!
A Fidesz tartózkodott, az MSZP pedig nemmel szavazott arra az MDF-es javaslatra, hogy vonják ki a magyar katonákat Irakból, ha az ENSZ nem veszi át az irányítást június végén. Az SZDSZ szerint maradniuk kell a katonáknak, mert a kivonulás engedmény lenne a terrorizmusnak, a következmény pedig a teljes káosz lenne. A Fidesz már a héten négypárti egyeztetést akar az iraki magyar szerepvállalás ügyében. A Gallup felmérése szerint a magyarok 77 százaléka inkább helyeselné, és csak 15 százalék ellenezné az Irakban szolgáló magyar katonák hazahozását.
Vágólapra másolva!

Nem támogatta Herényi Károly MDF-es képviselő indítványának tárgysorozatba vételét kedden a parlament külügyi bizottsága: a javaslat alapján az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy a további iraki magyar szerepvállalás feltételeként ragaszkodjon az ENSZ fokozottabb szerepvállalásához - jelentette az MTI.

Herényi Károly és Karsai Péter (MDF) közös indítványa a magyar kontingens azonnali kivonását és hazarendelését szorgalmazta arra az esetre, ha június 30. után Irakban nem az ENSZ kizárólagos hatáskörébe kerülne a békefenntartó katonai erők irányítása.

A tárgysorozatba vételt az ülésen csak az MDF támogatta, az MSZP képviselői ellene szavaztak, a Fidesz tartózkodott. "Az iraki misszióra érvényes ENSZ-felhatalmazás van érvényben" - mondta a kormány képviseletében Bársony András külügyi államtitkár.

Az SZDSZ bocsánatot kérne

A kormány mellett az SZDSZ sem támogatja a katonák hazahívását. Az SZDSZ keddi sajtótájékoztatóján Fodor Gábor és Szent-Iványi István bejelentette: négypárti egyeztetés öszehívását kezdeményezik az iraki szerepvállalásról. Emellett a szabad demokraták azt is javasolták a többi parlamenti pártnak, hogy közös nyilatkozatban ítéljék el a fogolykínzásokat és kérjenek bocsánatot az iraki néptől. A fogolykínzások ugyanis ellentétesek azzal a céllal, amelyért a magyar katonák Irakba mentek, kevésbé különbözik attól, ahogyan Szaddám Huszein bánt Irak lakosságával - olvasható a nyilatozat-tervezeteben.

A nyilatkozat-tervezetben többek között rögzítenék azt, hogy bár a fogolykínzásokban a magyar erők semmilyen módon nem működtek közre, Magyarország megköveti az iraki népet szövetségesei cselekedeteiért. Az SZDSZ nyilatkozat-tervezetében felszólítja az amerikai kormányt, hogy lépjen fel az elkövetőkkel szemben. A magyar kormánytól pedig azt kérik: kezdeményezzen tanácskozást annak a nyolc országnak a részvételével, amelyek a koalíció magját alkotják, és közösen gondolják át, mi a helyes magatartás Irakban.

Fodor Gábor szabad demokrata képviselő visszautasította a fogolykínzást, de azt is, hogy a visszaéléseket többen megpróbálják hangulatkeltésre felhasználni. Fodor szerint meg kell őrizni a higgadtságunkat. Magyarország becsülettel vállalt kötelezettséget a koalícióban azzal a céllal, hogy Irakban szabadság és demokrácia legyen. Ezt a célt nem szabad feladni a kormánypárti képviselő szerint. Közölte azt is, hogy - bár szembe kell nézni a történtekkel - elítéli azok fellépését, akik a vállalt kötelezettségek felrúgását akarják.

Szent-Iványi István - utalva arra, hogy az MDF már kezdeményezte a magyar katonák visszahívását, a Fidesz pedig most tárgyal erről - közölte: lehet, hogy pillanatnyilag népszerű követelés a katonákat hazahívni, de ez ártana Magyarország nemzetközi megítélésének. A kivonulás engedmény lenne a terrorizmusnak, a következmény pedig a teljes káosz lenne. Ez pedig egész Európa biztonságát veszélyeztetné - mondta. Elismerte ugyanakkor, hogy Irakban a demokratizálódás nem olyan ütemben halad, mint azt szerették volna, a fogolykínzás pedig megingatta a koalíció erkölcsi hitelét.

A szabad demokrata politikus emlékeztetett arra is, hogy másfél hónap múlva iraki vezetők veszik át a hatlamat az ázsiai országban, a nemzetközi csapatokat előbb-utóbb mindenképpen visszavonják. Ha most megfutamodik a nemzetközi közvélemény, soha nem lesz szabadság Irakban - mondta a képviselő.

A Fidesz hamarabb egyeztetne

A Fidesz kedden rendkívüli elnökségi ülést tartott Irak ügyében, amelyen a testület tagjai mellett jelen voltak a párt biztonságpolitikai szakértői, Simicskó István, Németh Zsolt képviselők és Martonyi János volt külügyminiszter is. Az ülést követően Orbán Viktor pártelnök bejelentette, hogy az SZDSZ-hez hasonlóan ők is négypárti egyeztetést kezdeményeznek. A Fidesz ugyanakkor az egyeztetést már ezen a héten, csütörtökön vagy pénteken megkezdené, Orbán szerint ugyanis minél hamarabb értelmezni kell a kialakult helyzetet.

Orbán elmondta azt is, hogy az iraki börtönökben történt kínzások joggal váltottak ki felháborodást világszerte. A nagyobbik ellenzéki párt elnöke megjegyezte, külön kell választani a terrorizmus elleni harcot és az iraki hadműveleteket. Közölte, a terrorizmus elleni harcban részt kell vennie az országnak, annak azonban, ami most Irakban történik, nincs köze ehhez. A Fidesz szerint az iraki helyzetre az jelenthetne megoldást, ha az ENSZ átvenné minden művelet irányítását. Orbán úgy vélte, hogy ezzel csökkenne az emberi jogi visszaélések lehetősége is.

A pártelnök közölte azt is, a Fidesz elvárása, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök kötött mandátummal utazzon nyárra tervezett találkozójára az amerikai elnökkel. Orbán szerint ezen a találkozón szóba sem kerülhet az, hogy meghosszabbítsák a magyar szerepvállalást Irakban.