Új múzeumokat akar a kormány a Várba

Vágólapra másolva!
A kormány 2012-ig felújítja a budai Vár lerobbant épületeit. Összesen hat beruházás szerepel a tervek között, de legtöbb helyen még nem tudni, hogy mi épül. A Dísz tér oldalán lévő romos palotának hamarosan nekilátnak, és valamit majd kiállítanak benne, és lehet, hogy kap egy új emeletet is, de egyelőre csak annyit döntöttek el, hogy valami épül oda. Medgyessy Péter miniszterelnök hétfő délelőtt megtekintette az omladozó palotát, amit a kormány döntése szerint 2006-ig fel kellene újítani.
Vágólapra másolva!

"Május elsején csatlakoztunk az Európai Unióhoz, és ezzel új időszámítás vette kezdetét. A XX. századot csak most fejeztük be. Azonban a XX. század sebeit még be kell gyógyítani" - mondta Medgyessy Péter miniszterelnök azon a sajtótájékoztatón, ahol a budai Vár felújítási tervét ismertette Hiller István kultuszminiszterrel. A sebek a Várban fizikai sebek, vagyis lepusztult épületek, derült ki a kormányfő szavaiból. A Vár rekonstrukcióját még az Orbán-kormány kezdte meg a Sándor-palota rendbe tételével. Eredetileg a Miniszterelnöki Hivatalnak kellett volna odaköltöznie, de Medgyessy nem akart irodát a Várban, mert szerinte a negyednek kulturális központnak és az államiság szimbólumának kell lennie. Ezért a köztársasági elnök költözött az épületbe a 2002-es kormányváltás után. Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke utalt arra, hogy kulturális funkciót akart a Várnak Kádár János is, amikor 1958-ban megfúrta a párt tervét a hatalmi központok odaköltöztetéséről.

A kormány elfogadott egy tervet, amely összesen hat nagyobb beruházást tervez a Várba 2012-ig. Az idén egyelőre csak néhány építkezést indítanak el, és meghirdetnek egy tervpályázatot. Az idei évre 800 millió forintot különítettek el, de ez az egyik beruházásra sem lesz teljesen elég. A volt Honvéd Főparancsnokság épületének felújítására például legalább 2,5 milliárdot kell majd költeni Hiller István kultuszminiszter szerint. A Dísz tér szélén álló, teljesen lerobbant, második világháborús találatok nyomait viselő épületet a terv szerint 2006-ig kell felújítani. Június elsején kiírják a pályázatot a felújításra, de csak ősszel születik döntés arról, hogy mi legyen a házból. Annyi látszik biztosnak, hogy valamilyen kiállítás lesz benne.

A kilencvenes években már kiírtak egy pályázatot a felújítására, akkor 17 terv érkezett, ezek közül többet meg is vásárolt az állam, így Katona Tamás volt I. kerületi polgármester szerint ezeket is fel lehet majd használni. Katona egyik tagja annak a bizottságnak, mely a Vár rekonstrukciós terveit ellenőrzi. A bizottságot Hiller István és Glatz Ferenc volt akadémiai elnök vezetik, tagjai között van többek között Ráday Mihály SZDSZ-es fővárosi képviselő és városvédő is. Glatz szerint nagyon jó ez a bizottság, mert politikailag egymással szemben álló emberek működnek benne együtt politikai vitáikat félretéve. A bizottság több tagja jelezte, hogy a romos Dísz téri épületre kellene egy emelet, hogy lezárja a teret. Medgyessy Péter beszédében arról is beszélt, hogy neki tetszik a franciák bátorsága, mellyel egy üvegpiramist építettek a Louvre udvarába. Ebből és egy bizottsági tag elszólásából arra lehet következtetni, lehet, hogy az új emelet modern lesz. Medgyessy társadalmi párbeszédet ígért arról, hogy mi legyen az épületben, de a kormánynak már van egy ötlete: a magyar kultúra ezeréves európai kapcsolatrendszerét mutathatnák be benne.

Fotó: Fábián Évi
Medgyessy szerint múzeum lehetne belőle

Október elsején megkezdődik a Mátyás-templom felújítása is - ígérte Hiller. Novemberben a Szent György tér beépítetlen területein jelennek meg munkagépek, hogy "állami reprezentációs célra" használható dolgokat építsenek oda. Hogy pontosan mi lesz ott, azt majd a bizottság és a társadalmi vita döntik el.

A régi Országház rendezvénytermét is felújítják, a Várból kiköltöző Ludwig Múzeumban pedig nemzetközi vándorkiállítások követik majd egymást. A volt József-kaszárnya (Táncsics utca 9.) is a felújítandók listáján van, de az épület félig az USA tulajdonában van. Itt még nem tudni, mi lesz, csak annyi bizonyos, hogy diplomáciai egyeztetések kezdődnek az épület hasznosítása ügyében. Hosszabb távon a Szent György térre is új múzeumot tervez a kormány: itt lenne a Magyar Kultúra Háza, mely a magyar kreativitást, a magyarok szellemi teljesítményét kívánja majd bemutatni. Részletes terv erről sincs, de az alapkoncepció emlékeztet az Orbán-kormány idején létrehozott Álmok álmodói című kiállításra.

Már a mostani kormánycikluson túlmutató tervek között szerepel a budai Várkert felújítása is, mely 2010-re készülne el. A terv szerint 2010-2012 között azokat az építkezéseket fejeznék be, amelyek "addig elhúzódnak".

Mivel először a Dísz téren lévő palotát újítják fel, ezért évtizedes zárva tartása után a kormányfő kíséretével belépett az épületbe hétfő délelőtt. A lehetőségekről néhány perces kötetlen beszélgetést folytatott Glatz Ferenccel, Ráday Mihállyal, Katona Tamással és Hiller Istvánnal.