Fogynak az ovisok, de egyre több a főiskolás

Vágólapra másolva!
Egyre kevesebb az óvodás, vagy általános iskolás korú gyerekek száma, míg a közép- és felsőfokú iskolákba járók száma tovább nőtt az elmúlt tanévben - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal összeállításából. A 15-74 éves korú lakosság közel egyötöde jár oktatási inzétményben, vagy vesz részt valamilyen képzésben.
Vágólapra másolva!

Az idei tanévben is tovább csökkent az óvodába, általános iskolába járó gyerekek száma, a felsőoktatásba ugyanakkor egyre többen kapcsolódnak be - tartalmazza a KSH összegzése. Óvodába az idei tanévben a tavalyinál 4 269-cel, míg az általános iskolákba 20 211-gyel kevesebben jártak. Az óvodapedagógusok száma (30 ezerről) 167-tel csökkent, ezzel szemben az általános iskolai tanárok csaknem 90 ezres tábora gyarapodott 749-cel.

MTI-fotó: Németh György
Egyre kevesebben vannak

A szakiskolákban alig százzal tanult kevesebb diák a tavalyi 126 768-nál, míg a speciális szakiskolai oktatásban csaknem ezerrel többen vettek részt a tavalyi 7 200-nál. A Központi Statisztikai Hivatal anyaga megállapítja, hogy míg a 14-18 éves népesség száma csökken, a középiskolások száma évről évre emelkedik, s az idei tanévre elérte az 570 ezer főt, ami egy év alatt 2 százalékos gyarapodást jelent. A beiratkozottak közül az érettségit nem adó szakiskolákban tanulók aránya 23 százalék, a szakközépiskolába 43 százalékuk jár, gimnáziumba pedig 34 százalékuk.

A közoktatási intézményekben dolgozó főfoglalkozású pedagógusok száma az idei tanévben csaknem elérte a 170 ezer főt. A felsőfokú oktatási intézmények nappali tagozatán a 2003/2004-es tanévben a tavalyinál 12 917-el többen, összesen 216 ezren tanultak. Közülük 205 ezer fiatal vesz részt az egyetemi, főiskolai alapképzésben. A felsőfokú tanulmányokat 23 ezer oktató vezeti.

A gyorsan változó gazdasági igények, a többszöri pályamódosítás szükségessége élethosszig tartó tanulásra ösztönöznek, előtérbe helyezve a felnőttképzést. Ennek keretében általános iskolai tanulmányokat háromezren, középfokúakat 97 ezren végeznek. A felsőoktatásban különösen népszerűek az esti, levelező és távoktatási programok: itt a hallgatók száma az elmúlt tanévben meghaladta a 192 ezer főt. Az élethosszig tartó tanulás nem korlátozódik az iskolarendszerű képzésre, átfog minden olyan tevékenységet, amelyek célja új ismeretek megszerzése, a készségek és jártasságok fejlesztése. Az ilyen, tágan értelmezett tanulási folyamatokban a vizsgálatok szerint a 15-74 éves népesség csaknem egyötöde vett részt.