Áprilistól olcsóbbak lesznek a gyógyszerek

Vágólapra másolva!
Áprilistól a legtöbb gyógyszer ára 10 százalékkal csökken. Az egészségügyi tárca ugyanis a jelenlegi árak 85 százalékán befagyasztja a gyógyszerek árait a legtöbb készítmény esetében. Ez az intézkedés azoknak a gyártóknak a termékeire vonatkozik, amelyek nem engedtek a tárca követelésének, és nem hajlandók bevételeik 15 százalékát befizetni az OEP gyógyszerkasszájába. A tervezett lépésnek azonban vannak veszélyei is:  ha a gyógyszergyártók összefognak, akkor bizonyos készítményekből átmeneti ellátási zavar keletkezhet.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Áprilistól olcsóbban vehetünk gyógyszereket

Április 1-jétől átlagosan 10 százalékkal olcsóbban vehetjük meg a gyógyszereket. Az árcsökkenés azonban nem minden termékre vonatkozik, és eltérő mértékű lesz. A 630 forintnál olcsóbb készítmények ára biztosan nem változik. Az ennel drágább orvosságok esetében pedig 8-18 százalék közötti árcsökkenésre számíthatunk.

Mindez annak köszönhető, hogy az egészségügyi minisztérium nem tudott megegyezni a gyógyszergyártók nagy többségével. A tárca a cégeknek két lehetőséget kínált: vagy önként vállalják, hogy mintegy 1750 támogatott orvosság termelői árának 15 százalékát befizetik az egészségbiztosító kasszájába, vagy valamennyi kapható készítményükre április elsejétől - beleértve a nem támogatottakat is - hatósági árat vezet be a kabinet. A hatósági ár bevezetését a törvények lehetővé teszik, de csak legfeljebb 180 napra, így a minisztériumnak továbbra is egyeztetnie kell a gyártókkal.

A hatósági ár azt jelenti, hogy a jelenlegi árak 85 százalékán befagyasztja a gyógyszerek árait a tárca azon gyártók termékei esetében, amelyekkel nem született megállapodás. Azon gyártók esetében, amelyek aláírják a szerződést, nem lesz árváltozás.

Az egyelőre még nem derült ki, hogy pontosan hány gyártó állapodik meg a minisztériummal: Tóth Judit, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium szóvivője szerint a közel 200 gyártóból várhatóan 10-20 írja alá a dokumentumot. A szerződéseket legkésőbb kedd estig kell megkötni. A helyzetet nehezíti azonban, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár székházát - ahová a szerződéseket el kell juttatni - bombariadó miatt kiürítették, mindez néhány órás csúszást jelent. Azt, hogy az egyes készítmények ára mennyivel csökken, csak azután lehet kiszámítani, ha összesítették a gyártók válaszait, pontosan tudják, melyik céggel sikerült megállapodni.

Bár a szaktárca lépéséről még az egészségügyi bizottság MSZP-s elnöke, Schvarcz Tibor is azt mondta egy keddi sajtótájékoztatón, hogy "nem elegáns megoldás", miután kedden meghallgatta Kökény Mihály minisztert, mégis úgy döntött a szocialista párt egészségügyi kabintetjével együtt, támogatja a miniszter elképzeléseit. Ezt azzal indokolta, hogy átláthatóbbá kell tenni a gyógyszerár-támogatási rendszert, amihez ilyen "hatékony és szigorú kormányzati intézkedések" kellenek.

A szaktárca azért döntött a gyógyszergyártók számára kedvezőtlen lépés mellett, mert az elmúlt 18 hónap alatt több mint 110 milliárd forinttal nőtt az az összeg, amit az Országos Egészségügyi Pénztár (OEP) a lakosságnak gyógyszertámogatás formájában kifizetett. Ennek ellenére az elmúlt két hónapban a KSH adatai szerint a gyógyszerek térítési díja 16 százalékkal nőtt. Ilyen mértékű emelkedés nem tartható, ezt a tendenciát mindenféleképpen meg kell fékezni - védte meg Kökény minisztert Tóth István MSZP-s képviselő a sajtótájékoztatón.

Schvarz hozzátette azt is, hogy az intézkedésnek vannak veszélyei: ha a gyógyszergyártók összefognak, akkor bizonyos készítményekből átmeneti ellátási zavar keletkezhet. Az OEP-nek azonban megvan erre a megfelelő válasza - mondta a képviselő.

Bár hivatalos, végleges lista még nem készült arról, mely cégek írják alá a minisztérium által diktált szerződést, az már kiderült: a nagyobb gyártók közül a Richter Rt. és az Egis Rt. biztosan nem fogadja el a tárca féltételeit. William de Gelsey a Richter Rt. igazgatóság nevében utasította a cég ügyvezetését, hogy ne írjon alá szándéknyilatkozatot vagy szerződést az Országos Egészségbiztosító Pénztárral (OEP) a pénztárnak történő befizetésről - közölte a gyógyszergyár kedden. Menthy Mariann, az Egis szóvivője is azt közölte, elfogadhatatlannak tartják és nem írják alá az egészségügyi minisztérium által javasolt szerződést.

A gyógyszergyártókat tömörítő szervezetek vezetői, így a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete korábban azzal érveltek, hogy azért tartják elfogadhatatlannak a kormány ajánlatát, mert a kormány lényegében velük fizettetné meg a gyógyszerkasszából hiányzó 40 milliárd forintot.

Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke pénteken azt mondta, a gyártók továbbra is nyitottak a párbeszédre, lehetne olyan megoldást találni, ami a betegek terhét nem növeli. Szerinte nincs olyan krízishelyzet a gyógyszerkereskedelemben, ami indokolná a kormány kilátásba helyezett intézkedését, a január-februári adatok nem utalnak a forgalom jelentős növekedésére. Azt azonban már tavaly év végén is tudni lehetett, hogy a gyógyszerkassza 2004. évi 240 milliárd forintos kerete alultervezett, hiszen kevesebb a tavalyi tényleges fogyasztásnál - tette hozzá.

Langer István, a Generikus Egyesület társelnöke akkor elmondta: a 15 százalékos befizetés, illetve termelői árcsökkentés pont azokat a termékeket sújtja a legjobban, amelyeken a legkisebb a nyereség. Így az olcsóbb termékek kiszorulhatnak a piacról.