A szülő helyett a gyámhivatal engedné külföldre a gyerekeket

Vágólapra másolva!
Schvarcz Tibor szocialista képviselő kezdeményezte, hogy a gyermekek külföldi tanulmányairól a gyámhivatal dönthessen, ha a szülők nem értenek egyet a kérdésben. Gyermekvédelmi szakemberek szerint jól jönne a törvénymódosítás, amely lerövidítené az eljárást, hiszen most csak hosszas bírósági perrel lehet az ilyen ügyekben döntést hozni.
Vágólapra másolva!

"Több elvált szülő is megkeresett az utóbbi időben azzal a problémával, hogy gyermekének külföldi tanfolyamához, vagy kinti tanulmányaihoz nem járult hozzá volt házastársa" - mondta az [origo]-nak Schvarcz Tibor. "Az uniós csatlakozásunkat követően egyre többeknek lesz lehetősége külföldön tanulni, ám ha ebbe egyik szülő nem egyezik bele pusztán azért, hogy volt házastársának ártson, azzal gyermekének árt elsősorban. Mire megszületik a bírósági ítélet, addigra a külföldi lehetőség elúszik" - fogalmazott az MSZP-s képviselő.

Schvarcz Tibor hétfőn módosító indítványt terjesztett be, melyben javasolta, hogy a gyermekek egy évnél rövidebb külföldi tartózkodását a gyámhatóság is engedélyezhesse. Önálló indítványának indoklásában a képviselő kiemelte: a gyermek tartózkodási helyét továbbra is elsősorban a szülők határoznák meg. Ha azonban nem tudnak közösen megállapodni a kérdésben, akkor a gyámhivatal bármelyikük kérésére vizsgálatot indítana, és döntést hozna. A gyámhatósági eljárást ilyen ügyekben a 14 évesnél idősebb gyermekek önállóan is kezdeményezhetnék. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium támogatja a javaslatot, az Országgyűlés szociális bizottsága pedig jövő héten tárgyalja az indítványt - tudta meg az [origo]. A családjogi törvény alapján most csak olyan esetben kell a gyámhatóság jóváhagyását kérni, ha a szülők már közösen eldöntötték: gyermekük valamelyikükkel véglegesen külföldre távozna.

Az [origo] által megkérdezett gyámhivatali vezetők úgy vélik, bizonyos eseteket gördülékenyebbé tenne a tervezett törvénymódosítás. Válófélben lévő szülőknél gyakori, hogy az egyikőjük még abba sem egyezik bele, ha volt házastársa útlevelet szeretne készíttetni a gyermeküknek egy nyaralás miatt. Mivel ilyen ügyekben most még a bíróságnak kell határozatot hoznia - a per pedig két hónaptól akár két évig is elhúzódhat- leegyszerűsítené az eljárást, ha a gyámhivatal dönthetne a kérdésben - vélik a szakemberek.