400 ezer holokauszt-áldozat nevét ismerhetjük meg

Vágólapra másolva!
A magyarországi holokauszt mintegy 550-600 ezer áldozata közül 400 ezer nevének rekonstruálására van remény a Holocaust Dokumentációs Központ reményei szerint. Ezeket a hamarosan megnyíló Holokauszt Múzeum emlékfalán tüntetik majd fel. A néhány hete újra felfedezett Jaross-listák egy részét hamarosan könyv formájában is kiadják. 
Vágólapra másolva!

A magyarországi holokauszt mintegy 400 ezer áldozatának a nevét ismerhetjük meg - mondta a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány ügyvezető igazgatója, Darányi András. A nevek az április közepén nyíló budapesti Holokauszt Múzeum úgynevezett emlékezetfalán lesznek láthatóak. "A nyitáskor 60 ezer áldozat neve lesz feltüntetve, ezt a kutatások segítségével folyamatosan bővítjük" - jelentette ki az igazgató, aki hozzátette: az emlékezet fala a holokauszt valamennyi, 550-600 ezerre tehető áldozatának emléket állít, azoknak is, akiknek neveit 60 év távlatából nem sikerül rekonstruálni, így nem kerülhetnek fel a falra."

A haláltáborok és munkaszolgálatosok listái mellett a még fennmaradt úgynevezett Jaross-listákat is felhasználják a kutatók az áldozatok összegyűjtésére, amelyek létezését (még ha csak töredékükben maradtak fenn) néhány héttel ezelőtt bizonyította egy szakértői bizottság. A Jaross-listával a magyarországi zsidóságot írták össze 1944 áprilisában, ám végül nem használták fel sem deportálásra, sem gettóba kényszerítésre, így az ott szereplő nevek nem feltétlenül egyeznek a deportáltakéval, ezért a történészeknek ezeket össze kell vetniük egyéb levéltári adatokkal.

NKÖM
A kisvárdai Jaross-lista első oldala

A fennmaradt Jaross-listák szabadon kutathatók, nyilvánosságra hozhatóak - mondta Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója, aki az e listák létezésének kiderítésére létrehozott szakértői bizottságot vezette. "Bár csak az eredeti töredékét sikerült megtalálni, mert a listák nagy része megsemmisült vagy megsemmisítették, elképzelhető, hogy további Jaross-listákra bukkannak a kutatók a vidéki levéltárakban" - jegyezte meg a főigazgató.

Áprilisban könyv formájában kiadják a helyi kutatók a több ezer nevet tartalmazó kisvárdai Jaross-lista egy tanulmánnyal együtt - hozott példát a hozzáférhetőségre Gecsényi Lajos, aki hozzátette: készül mű a Zala megyei zsidóság történetéről, a Békés megyei zsidók sorsáról, valamint egy átfogó tanulmány a magyar zsidók 1938 és 1945 közötti helyzetéről.

A kisvárdai lajstrom egyik oldalának másolatához hozzájutott az [origo]: minden név mellett szerepel a foglalkozás, lakcím, születési dátum, valamint az anyja neve. Az "A" betű elejéről 24 személyt tartalmaz a lap, az 5 éves kisfiútól a 78 évesig: vannak köztük diákok, háztartásbeliek, van kereskedő, cipész és bádogos is.