Vágólapra másolva!
Négy tematikus csatornát és egy általános főcsatornát hozna létre Rudi Zoltán, a pénteken megválasztott tévéelnök. Az MTV tervei szerint az általános csatorna mellett nosztalgia-, hír-, sport- és kulturális csatornát is működtetne. Az MTV Aktuális Igazgatóságának eddigi vezetőjét pénteken választották meg négy évre az intézmény elnökévé. A köztévének Ragáts Imre tavaly decemberi lemondása óta nem volt elnöke.
Vágólapra másolva!
Fotó: MTI
Rudi Zoltán

Rudi Zoltánt, az MTV Aktuális Igazgatóságának vezetőjét pénteken megválasztották a Magyar Televízió Rt. elnökévé. Megbízatása négy évre szól.

Az elnökválasztás több lépcsőben zajlott. Az MTV kuratóriumi elnökségének pénteki ülésén Rudi hat szavazatot kapott, a testület négy MDF-es és két MSZP-s tagjától, a két szabad demokrata delegált Baló Györgyöt, az MTV kulturális igazgatóját támogatta.

Az elnökség több körben szavazott, Rudi mellett Baló és Péterffy András filmrendező kapott még szavazatot. A harmadik körbe, a döntő fordulóba azonban már csak Rudi és Baló jutott be. A végleges döntést a nagykuratórium hozta meg, itt összesen 19 voksot kapott Rudi mint egyetlen jelölt. Négyen ellene szavaztak, hárman tartózkodtak. Az lehet elnökjelölt, majd elnök, aki a szavazatok legalább kétharmadát megkapta.

Az MTV elnöke első teendői közé sorolta, hogy az illetékes vezetőkkel áttekintse azoknak a műsoroknak a helyzetét, amelyek vagy túl drágák, vagy túl alacsony nézettségűek, vagy minőségük körül vita alakult ki. Rudi megválasztása után távlati terveiről elmondta, hogy - amint azt pályázatában is kifejtette - szeretné, ha "egy nagyon gondos előkészítő munka után" az MTV öt csatornát működtetne. Egy általános főcsatorna mellett négy tematikus csatornát szeretne az új elnök. Tervei szerint nosztalgia-, hír-, sport- és kulturális csatornát kellene létrehozni a közszolgálati tévé keretein belül.

Az új elnök elmondta azt is, hogy azt szeretné, ha a nézők élveznék a műsorokat, ugyanakkor a köztévé minden társadalmi réteg igényeit is kiszolgálná. Nem szeretné sem azt, ha elitista, de kevés nézőt vonzó, sem azt, ha túlzottan populista lenne az MTV. Szerinte minden adófizetőnek kapnia kell valamit a pénzéért, így igényes szórakoztató műsorok mellett tárgyilagos tájékoztatást, igényes filmeket, színházi közvetítéseket is ígért az új elnök. Rudi elmondta: azt szeretné, hogy a Magyar Televízió legyen "az a nemzeti tartalomszolgáltató médium, amely lefényképezi a kort". Az intézmény új vezetője céljai között említette a magyar kultúra értékeinek bemutatását. Közölte, hogy a közszolgálati tévének továbbra is megjelenést kell biztosítani például az etnikai kisebbségeknek, a nyugdíjasoknak vagy a fogyatékkal élőknek is.

Emellett - ahogyan ezt az Országgyűlés és a kuratóriumi elnökség is előírta korábban - a köztévé szervezeti felépítését is át kell alakítani - mondta Rudi. Az új elnök egyszerűbb struktúrájú tévét képzel el, ahol nem az "osztályok, főosztályok, kávéfőzők és titkárnők dominálnak". Szerinte a túl sok vezető helyett inkább több műsorra volna szükség.

Mint mondta, kifejezetten örülne, ha a parlament úgy módosítaná a médiatörvényt, hogy az MTV adásaiban ne legyen reklám. Kívánatosnak nevezte, hogy 2005-től váljon normatívvá az MTV állami támogatása.

A 40 éves, jogász végzettségű televíziós szakember pályáját a Magyar Rádióban kezdte 1986-ban. 1989-1999 között a Magyar Televízió különféle hírműsoraiban dolgozott, tíz évig irányította a parlamenti szerkesztőség munkáját, riporterként, majd szerkesztőként tevékenykedett a Hazai Tükör, az Egyenleg, valamint a Híradó szerkesztőségében. A Híradó főszerkesztői posztját 1997 augusztusától 1998 októberéig töltötte be. Rudi Zoltán 2000-től 2002-ig a TV2 munkatársa volt, azután lett az MTV aktuális műsorokért felelős igazgatója.

A mostani választásra azért volt szükség, mert Ragáts Imre tavaly decemberi lemondása óta nem volt elnöke a tévének, azt Pinke György ügyvezető alelnök irányította.

Az MTV elnökei 1990 óta/itthon/20030527azmtv.html

Ragáts azért kényszerült - egészségügyi okokra hivatkozva - lemondani, mert kiderült, hogy vitatható szerződéseket kötött azóta elvált felesége üzlettársának cégével, állítólag a piaci ár háromszorosáért. Ragáts néhány órával azt követően, hogy a hír nyilvánosságra került, január 1-jei hatállyal lemondott posztjáról. A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége másnap, december 18-án egyhangú szavazással elfogadta a lemondást.