Az elmúlt héten sem tétlenkedtek a csempészek

Vágólapra másolva!
Az elmúlt héten közel kilencszáz esetben, több mint 600 millió forint elkövetési értékű bűncselekményt derítettek fel a vám- és pénzügyőrök. A legtöbben és a legnagyobb értékben különböző árukat próbáltak becsempészni Magyarországra. A kábítószercsempészek száma is folyamatosan nő, ám egy-egy elkövető egyre kisebb mennyiségű szerrel próbál átjutni a határon.
Vágólapra másolva!

Múlt héten 891 esetben csaptak le a vám- és pénzügyőrség emberei a különféle szabálysértések és bűncselekmények elkövetőire. Csak az előző héten, közel 650 millió forint elkövetési értékben követtek el bűncselekményeket azok a szabálytalankodók, akik fennakadtak az ellenőrzéseken - tudta meg az [origo]. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának legfrissebb kimutatása szerint a határőrök és a vámosok hét nap alatt 41 esetben füleltek le csempészeket, akiktől egyúttal 330 millió forintnyi árut koboztak el. Akik nem csempésztek ugyan, csak vámszabálysértést követtek el, azoknak tízmillió forintja bánta a múlt heti próbálkozásait. Szintén előkelő helyen szerepelnek a felderítési statisztikákban a jövedéki termékekkel való visszaélések. Az év nyolcadik hetének fogásai között egy közokirat- és négy magánokirat hamisítási bűncselekmény is szerepelt. Ebben az évben eddig összesen 5,5 milliárd forint értékű vámbűncselekményre derült fény hazánkban, pedig még csak a harmadik hónap elején tartunk.

A hazánkba irányuló - vagy áthaladó - kábítószerek mennyisége csökkenőben van - legalábbis ez derül ki a felderítési statisztikákból. Míg 1997-ben 85 alkalommal több mint két tonna kábítószert találtak a határőrizeti szervek, addig 2002-ben 229 esetet derítettek föl, ám az elkobzott mennyiség mindössze 190 kilogramm volt. Ebből az derül ki, hogy egyre többen foglalkoznak kábítószer-csempészettel, de esetenként csak kisebb adagokat próbálnak átjuttatni a határon. A kábítószer csempészek a legkülönfélébb formában oldják meg a hazai drogimportot, így nem minden esetben a késztermék az, ami bejön az országba. A kokain például kokalevél vagy kokatea formában is érkezhet. A marihuana és hasis alapanyagául szolgáló indiai kendert több esetben mag vagy palánta állapotában akarták behozni az országba.