Nem bizonyítható a megkülönböztetés az egri kórházban

Vágólapra másolva!
A roma és nem roma kismamákat időnként ténylegesen külön kórtermekben helyezték el az egri kórházban, azt ugyanakkor nem lehet bizonyítani, hogy ez hátrányos megkülönböztetés eredménye volt - derül ki a kisebbségi ombudsman jelentéséből. A vizsgálatot nehezítette, hogy az érintett kismamák adataihoz nem lehetett hozzáférni. A kórház úgy ítéli meg, hogy az ombudsman jelentése tisztázta az intézményt.
Vágólapra másolva!

"A rendelkezésünkre álló információk, adatok és írásbeli anyagok alapján (...) nem volt kétséget kizáróan bizonyítható a roma kismamák jogellenes elkülönítésének szándéka, a közvetlen hátrányos megkülönböztetés ténye (...). Ugyanakkor kétségkívül megállapítható, hogy bizonyos időszakokban a roma és nem roma kismamák elhelyezése ténylegesen külön kórtermekben történt" - tartalmazza Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman jelentése a Heves megyei Markhot Ferenc kórházban végzett vizsgálatáról.

Az ombudsman jelentésében rögzíti: a vizsgálatot nehezítette, hogy adatvédelmi okokból csak a kórház szakembereivel tudtak beszélni, az érintettek vagy esetlegesen sérelmet szenvedett kismamák tapasztalatait csak a kórház által 2003 nyarán indított sajtó-helyreigazítási perből ismerhették meg. A kórház vezetése nem fogadta el vizsgálati módszerként, hogy levélben tájékozódjon a hivatal a betegeknél.

Az ombudsman szerint ezért módosítani kell az adatvédelmi törvény egészségügyi részét, mert az nem teszi lehetővé, hogy az országgyűlési biztosok vizsgálataik során hozzájussanak az érintett betegek egészségügyi és személyazonosító adataihoz. Az országgyűlési biztos az egészségügyi miniszerhez fordul, hogy intézkedjen a módosítás érdekében.

A sajtó-helyreigazítási per tárgyalása során a bíróság több tanút hallgatott meg, és a kismamák - köztük egy nem roma származású is - egybehangzóan azt erősítették meg, hogy "a roma kismamák ténylegesen évek óta, különösen a szülést megelőzően úgy kerülnek elhelyezésre, hogy nem kerülnek nem roma kismamákkal egy szobába, illetve kórterembe" - idézi a jelentés a bíróság határozatát.

A jelentés szerint nem lehet kétséget kizáróan kijelenteni, hogy a kórház a kismamák elhelyezésekor hátrányos megkülönböztetést valósított meg. Ennek alátámasztásához ugyanis meg kellett volna ismernünk a roma asszonyok folyamatos tapasztalatait, amelyre az ismert okok miatt nem kerülhetett sor". A jelentés ugyanakkor megállapítja: "ha abból indulunk ki, hogy a roma kismamák elkülönült kórtermi elhelyezése pusztán a 'véletlennek' tulajdonítható, nehezen hihető, hogy ez az állapot a kórház szakszemélyzetének tudta nélkül huzamosabb időn keresztül fennállhatott".

A kisebbségi ombudsman szerint a kórháznak "át kellene gondolnia" jelenlegi elhelyezési gyakorlatát, mert ha egyes kórtermekbe csak roma asszonyok kerülnek, az érintett személyek joggal élhetik meg úgy, hogy jogellenesen elkülönítik őket. Ezért az elhelyezés okát, menetét, a változtatás lehetőségét fel kell tárni a kismamák előtt.

A jelentés megállapítja azt is, hogy szülésznők és az orvosok a hátrányos megkülönböztetés fogalmáról és annak az egészségügyben előforduló gyakoribb formáiról nem rendelkeztek megfelelő ismeretekkel, és a meghallgatások során többnyire nem tudtak példát mondani az egészségügyben előforduló hátrányos megkülönböztetés lehetséges formáira. Közülük többen a roma és nem roma kismamák külön kórteremben történő elhelyezésével összefüggésben sem tartottak a hátrányos megkülönböztetés veszélyétől.

Kaltenbach Jenő jelentésében azt javasolja a kórháznak, hogy szervezzenek képzéseket a szakszemélyzetnek, amelyek elősegítik a hátrányos megkülönböztetés különböző formáinak felismerését és megelőzését.

Az intézmény a jelentést úgy értékelte, a kisebbségi ombudsman vizsgálata nem állapította meg, hogy az egri Marhot Ferenc Kórházban hátrányosan megkülönböztették a roma kismamákat. "A kórház leszögezi, hogy a több mint fél évig tartó, koholt vádak alapján indított vizsgálat során nem bizonyított sem a jogellenes elkülönítés szándéka, sem a közvetlen hátrányos megkülönböztetés ténye" - közölte Lajos Zoltán sajtószóvivő csütörtökön azt követően, hogy az intézmény megkapta Kaltenbach Jenő országgyűlési biztos jelentését.