Miniszter tanút sem fogadhat bíró a szobájában

Vágólapra másolva!
Nem szokás, hogy a bíró a tárgyalótermen kívül találkozzon a tanúval - mondta az [origo]-nak egy tekintélyes jogász annak kapcsán, hogy a Bácskai-perben a kancelláriaminiszter és a nemzetbiztonsági államtitkár is különszobában találkozott és beszélgetett a bíróval tanúvallomása előtt. Hivatalos tájékoztatást a bíróság nem ad ezeknek a beszélgetéseknek a témájáról, az [origo] információi szerint azonban mindkét vezető arról érdeklődött csupán, hogy mikor lesz vége a tárgyalásnak.
Vágólapra másolva!

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) keddi ülésén is szóba került a Bácskai-per bírájának ügye. A maffiallenes központ volt vezetőjével szemben folytatott és végül Bácskai János lefokozásával végződő elsőfokú eljárás során több magas rangú állami vezetőt is meghallgattak tanúként.

A Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa elé idézték például Lamperth Mónika belügyminisztert, Kiss Péter kancelláriaminisztert és Tóth András polgári titkosszolgálatokért felelős államtitkárt. Mindhárman különböző napokon tanúskodtak. Az OIT elé azért került az ügy, mert Kiss Pétert és Tóth Andrást a kapuügyeletesek nem a tárgyalóteremhez, hanem az ügyben eljáró tanácsvezető bíró szobájába vezették, ahol tanúvallomásuk előtt személyesen is beszéltek a bíróval.

Az OIT a keddi ülés után kiadott szűkszavú állásfoglalása szerint a bírónak nem csak a pártatlan eljárásra, hanem a pártatlanság látszatára is ügyelnie kell. Az [origo] megkeresésére az OIT titkárságán közölték, ennél részletesebb tájékoztatást nem tudnak adni.

Egy név nélkül nyilatkozó tekintélyes jogász az [origo]-nak azt mondta, a büntetőeljárási törvény nem szabályozza ezt a kérdést, ugyanis a jogszabály eleve abból indul ki, hogy a bíró és a tanú csak és kizárólag a tárgyalóteremben találkozik. A jogász elmondása szerint nem szokás az, hogy a bíró külön találkozik a tanúval. Ha pedig a tárgyalás csúszik, akkor a tanúnak nem egy külön szobában, hanem a tárgyalóterem előtt kell várakoznia - tette hozzá a széles körben elismert jogász.

Az üggyel kapcsolatban a Fővárosi Bíróság (FB) egy korábbi közleményén túl semmilyen tájékoztatást nem kívánt adni. Nem közöltek részleteket arról sem, hogy miről beszélt a bíró a miniszterrel és az államtitkárral. Az [origo] bíróságról származó információi szerint ezek rövid beszélgetések voltak: a miniszter és az államtitkár egyaránt arról érdeklődött, hogy mikor lesz vége a tárgyalásnak.

Az FB korábbi közleménye szerint a katonai tanácsok épületeiben az a gyakorlat, hogyha állami vezető érkezik, akkor a kapuügyeletet ellátó sorkatonák fogadják őket és felkísérik az intézmény vezetőjéhez. Az FB szerint most is ez történt: a sorkatonáknak hivatalosan nem kellett tudniuk arról, hogy a kancelláriaminiszter és az államtitkár miért érkezett, ezért a szokásos rendnek megfelelően felkísérték őket a Bácskai-perben elnöklő és az intézményt egyben vezető bíró szobájába.

Az FB ígéretet tett arra, hogy a jövőben a katonai bírák előzetesen tájékoztatni fogják a kapuügyeleteseket, ha magas rangú állami vezetőt várnak tárgyalásra, és így őket már nem a bírói szobába, hanem közvetlenül a tárgyalóteremhez fogják kísérni.

Tóth András meghallgatása annyiban is különleges volt, hogy ő nem azon a napon jelent meg a bíróságon, amelyre eredetileg idézték. Az államtitkár utóbb közölte, ő már korábban jelezte a bíróságnak, hogy az idézésben szereplő eredeti időpont számára nem megfelelő, mert akkor külföldön lesz. Mint kiderült, az ügyben eljáró bírói tanácshoz ez nem jutott el, ezért meglepetésként érte őket Tóth András megjelenése. Végül félbeszakították egy éppen akkor tanúskodó rendőrtiszt vallomását, és meghallgatták az államtitkárt.