Marad a gyógyszeráfa, drágulnak az orvosságok

Vágólapra másolva!
Várhatóan nem lesz mód arra, hogy Magyarország uniós csatlakozása után mentességet kapjunk a gyógyszeráfa bevezetése alól - írja a Magyar Hírlap. Az EU-val kötött megállapodás értelmében az eddig áfamentes gyógyszereket januártól 5 százalékos forgalmi adó terheli. A lap szerint azonban az áfa csökkentése nem csak a betegek terheit, hanem az előre meghatározott keretét rendszeresen több tízmilliárd forinttal túllépő gyógyszerkassza kiadásait is mérsékelné. További nehézséget jelent a betegeknek, hogy sok támogatott gyógyszer ára emelkedik, átlagosan 8 százalékkal.
Vágólapra másolva!

Mivel Magyarország az uniós csatlakozási tárgyalásokon nem kért átmeneti mentességet, várhatóan nem lesz lehetőség arra, hogy a májusi EU-csatlakozás után csökkenjen a gyógyszerek áfája - írja a Magyar Hírlap. A lap szerint a gyógyszerekre kivetett forgalmi adó - az EU-val kötött megállapodás értelmében az eddig áfamentes gyógyszerek után januártól 5 százalékos adót kell fizetni - azonban nem csak a betegek, hanem az éves keretét rendszeresen több tízmilliárddal túllépő gyógyszerkassza terheit is csak növeli.

Az Fidesz azt ígérte, hogy javaslatot terjeszt a parlament elé a gyógyszeráfa csökkentéséről. Az egészségügyi tárca addig nem kívánt nyilatkozni az ügyről, amíg az ellenzéki párt kész javaslatát meg nem kapják. Az EU-val kötött áfamegállapodás módosítását Schwartz Tibor, az MSZP egészségpolitikusa sem tartotta valószínűnek. Kökény Mihály egészségügyi miniszter ugyanakkor hétfőn kijelentette: az Orbán-kormánynak a csatlakozási tárgyalások idején lett volna módja mentességet kérni ezen fejezet alól, mégsem tette meg.

Bár az öt százalékos gyógyszeráfa komoly terhet jelent főleg az idős, több gyógyszert használó betegeknek, jelenleg ez a legalacsonyabb adószint az EU-ban. Ugyanakkor - mint Mikola István, az Orbán-kormány egészségügyi minisztere a Magyar Hírlapnak elmondta - több uniós tagállamban ennél jóval alacsonyabb a támogatott gyógyszerekre kivetett adó: Franciaországban 2,1, Nagy-Britanniában és Svédországban pedig 0 százalékos adó terheli az társadalombiztosítás által támogatott gyógyszereket.

Mikola a lapnak nem kívánt nyiltakozni a Fidesz áfacsökkentő javaslatáról, amíg az erről folyó szakértői egyeztetések le nem zárulnak.

Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara vezetője szerint ugyanakkor nagyobb terhet jelent a betegeknek, hogy az év elejétől több gyógyszer támogatása csökkent. Néhány gyógyszer ára több száz, több ezer forinttal emelkedett. A támogatott orvosságok átlagosan 8 százalékkal drágultak.