Rongálással vádolja a BRFK a Citadella-teraszt

Vágólapra másolva!
Természetkárosítás és rongálás miatt vádemelési javaslatot nyújtott be a Citadella-terasz ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). A rendőrség szerint a 2002. tavaszán engedély nélkül épített terasz régészeti lelőhelyeket rongált meg, a szórakozóhely lebontásával pedig nem sikerült helyreállítani az eredeti természeti állapotot.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Bontják a Citadella-teraszt

Természetkárosítás és rongálás bűntette elkövetése megalapozott gyanúja miatt vádemelési javaslatot nyújtott be a rendőrség a Gellérthegyen engedély nélkül épített Citadella-terasz ügyében - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden.

"A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint V. István 34 éves budapesti lakos, mint egy gazdasági társaság képviselője megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy a Gellérthegyen, az úgynevezett Lődomb részen - mely természetvédelmi oltalom alatt áll, és amely régészetileg védetté nyilvánított terület - 2002. márciusa és 2002. júniusa között engedély nélküli építési tevékenységbe kezdett, melynek során régészeti lelőhelyek sérültek, illetve régészeti leletek semmisültek meg, továbbá az építmény létrehozásával megbontották a tájképi egységet" - mondta Sagyibó Melinda százados.

Sagyibó hozzátette: egy 34 éves budaörsi lakos, mint a területet üzemeltető gazdasági társaság vezetője szintén gyanúsítható a rongálással és természetkárosítással. A BRFK az ügy iratait vádemelési javaslattal a Fővárosi Főügyészségnek megküldte.

A Fővárosi Bíróságon az idén januárban kezdődött tárgyalás a 2002. tavaszán engedély nélkül felépített, majd hatóságilag elbontott Citadella-terasz kávézó fennmaradási engedélyéről. Az építtető Citadella 4-u Vagyonkezelő Kft. álláspontja szerint a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) hatáskör hiányában rendelte el a kávézó lebontását, és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) jogszerűtlenül dózeroltatta le az építményt.

A Citadella 4-u Kft. szakmai és hatósági engedélyek nélkül létesített kávézó teraszt és illemhelyet a Citadella lődombján 2002 tavaszán. A KÖH örökségvédelmi szempontok alapján rendelte el a bontást, az építményt az év decemberében buldózerrel bontották el. Veres István, a kft. ügyvezetője a tárgyaláson közölte: az elmúlt száz évben nem készült a műemléki védelem tekintetében irányadó tudományos dokumentáció arról, hogy mit kell az épületegyüttesben fenntartani, megóvni. Hozzátette: egy elhamarkodott döntését próbálja palástolni a KÖH, amikor körömszakadtáig ragaszkodik eljárási jogához.

Az alperes KÖH képviselője szerint viszont a Citadella műemlék mivolta kétségbevonhatatlan. Mint mondta, a védetté nyilvánítás a listás védelmi módszer alapján történt meg, a KÖH hatásköre alátámasztott, és a bontást jogerős határozatok alapján hajtották végre. A Fővárosi Bíróság a tárgyalást márciusra halasztotta.

A Citadella Investment Kft. egy másik keresetében a rá kiszabott 20 millió forintos örökségvédelmi bírságról szóló határozat felülvizsgálatát kérte. A felperes szerint a KÖH budapesti irodája jogtalanul szabta ki a büntetést, mivel az ingatlan nem egyedi védettségű, e védettség keletkezése nem igazolt, és a hely nem egyedi régészeti lelőhely. A bíróság jogerős ítéletében az örökségvédelmi bírság jogalapját, kiszabhatóságát támadó keresetet elutasította, a bírság mértékéről azonban folytatódik a tárgyalás, amelyet elhalasztottak.