Elengedték a Ferihegyen feltartóztatott albán gerillavezért

Vágólapra másolva!
Néhány órával feltartóztatása után a magyar hatóságok elengedték Agim Ceku egykori albán gerillavezért, akit koszovói településeken elkövetett mészárlásokkal gyanúsítanak a szerbek. A koszovói kormányfő közlése szerint az ENSZ-misszió egyik illetékesének közbenjárására engedték el a magyarok Cekut. A koszovói államfő élesen bírálta az ügy miatt a magyar hatóságokat.
Vágólapra másolva!

Feltartóztatták Agim Cekut vasárnap kora délután a Ferihegyi repülőtéren. A férfi ellen érvényes körözés van hatályban - közölte a hatósági intézkedés után Orodán Sándor, a Határőrség Országos Parancsnoksága szóvivője az MTI-vel. A szóvivő elmondta: a férfi Prágából érkezett Budapestre, és a Pristinába induló gépre akart felszállni. Az útlevél-ellenőrzés során a határőrök feltartóztatták, miután ellene érvényes körözés van hatályban.

Orodán Sándor később az MTI-nek újra nyilatkozva elmondta: a férfi érvényes horvát útlevéllel 11.40-kor érkezett Ferihegyre Prágából és a pristinai járatra jelentkezett átszállásra. Az ellenőrzés során a határőrök megállapították, hogy "egy azonos nevű személlyel szemben" Interpol-körözés van érvényben.

A szóvivő hozzátette: a vizsgálat során a férfi azonosítása érdekében Ferihegyre érkezett a magyarországi horvát nagykövetség egyik munkatársa, aki "horvát állampolgárként igazolta az előállított személyt, ezért a határőrség megszüntette a személlyel szembeni intézkedést, és a férfi szabadon távozhatott a nagykövetség munkatársával".

Bajram Rexhepi koszovói kormányfő vasárnap este Pristinában még azt mondta, hogy Cekut a koszovói ENSZ-misszió (UNMIK) egyik illetékesének közbenjárására engedték el. Az UNMIK szóvivője pedig azt mondta, hogy a magyar hatóságok kihallgatták Cekut, majd elengedték, de a TMK parancsnoka már nem érte el a pristinai járatot.

Ceku a horvát hadsereg tábornoka volt, a koszovói válság idején a Koszovói Felszabadítási Hadseregnek lett a vezérkari főnöke, jelenleg pedig a polgári védelmi feladatokat ellátó TMK élén áll. Ceku ellen Belgrád által kiadott Interpol-körözés van érvényben. A háborús perekben eljáró különleges belgrádi bírósága koszovói szerb lakosság terhére elkövetett népirtással és terrorizmussal vádolja a volt gerillavezért, aki koszovói válság idején a tartomány nyugati részén fekvő Glodjane, Decani és Klecak településeken követte el az állítólagos bűntényeket.

Ibrahim Rugova koszovói elnök vasárnap a legélesebben elítélte a magyar hatóságok intézkedését. Az elnöki közlemény szerint Ceku tábornok feltartóztatása elfogadhatatlan cselekedet Koszovó intézményei és népe számára. Rugova szerint a magyar hatóságoknak nincs jogukban "koholt vádak alapján" elfogniuk Koszovó polgárait, kiemelkedő személyiségeit és fontos tisztségek viselőit.

Bajram Rexhepi koszovói kormányfő arra figyelmeztetett, hogy Ceku feltartóztatása veszélybe sodorhatja a belgrádi-pristinai párbeszédet, amelynek március 4-én kell folytatódnia. Rexhepi felszólította a nemzetközi közösséget, gyakoroljon nyomást a szerb hatóságokra, hogy vonják vissza a "kiemelkedő koszovói személyiségek" és egykori UCK-s harcosok ellen kiadott nemzetközi körözéseket, mivel - a kormányfő szerint - azokat a milosevici korszakban írták ki.

Cekuval a vasárnapihoz hasonló eset történt tavaly októberben a ljubljanai repülőtéren. Akkor Harri Holkeri UNMIK-vezető közbenjárására - 12 órás fogva tartás után - a szlovén hatóságok hagyták továbbrepülni Cekut. Holkeri felhívta Ljubljana figyelmét arra, hogy Koszovó - ENSZ-protektorátusként - a szerb igazságszolgáltatás hatáskörén kívül esik, ezért Ceku felelősségre vonása az UNMIK dolga.

Nyolc hónap leforgása alatt a magyar hatóságok immár a második magas rangú egykori UCK-parancsnokot tartóztatták fel rövid időre. Tavaly június 30-án Hasim Thaqit, a Koszovói Demokrata Párt (PDK) elnökét - az UCK politikai szárnyának volt vezetőjét - nem engedték azonnal továbbrepülni, mivel neve rajta volt az Interpol által körözöttek listáján. Három órára rá a politikus továbbutazhatott Párizsba, miután - Budapest szerint - a belgrádi hatóságok ideiglenesen visszavonták a nemzetközi körözést (Belgrádban mindmáig nem erősítették meg a visszavonás tényét).