Hírlevélben fenyegetik a Bencsik Andrást elítélő bírót

Vágólapra másolva!
A polgári körök zárt levelezési listáján keresztül, fenyegető megjegyzések kíséretében körbeküldték annak a bírónak a fényképét, aki egy hete nem jogerős ítéletben 10 hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte rágalmazás miatt Bencsik Andrást, a Demokrata című hetilap főszerkesztőjét. Hende Csaba, a polgári körök koordinátora szerint viszont nincs a polgári köröknek zárt levelezőrendszere. A rendőrség egyelőre vizsgálja, történt-e bűncselekmény.
Vágólapra másolva!

Múlt hét szerdán a Pesti Központi Kerületi Bíróság elsőfokú, nem jogerős ítéletében elmarasztalta a Demokrata című hetilap főszerkesztőjét, Bencsik Andrást és az újság egyik munkatársát. A Demokrata korábban ugyanis azt írta Mécs Imre szabad demokrata képviselőről, hogy 1956 után az ő vallomása miatt ítéltek halálra négy embert. A lap azonban az állítást nem tudta bizonyítani, ezért elítélték a két vádlottat társtettesként, nagy nyilvánosság előtt elkövetett, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás miatt. Bencsik András 10 hónap letöltendő fogházbüntetést kapott. A lap munkatársát, a másik vitatott cikk szerzőjét 8 hónap, 2 évre felfüggesztett fogházbüntetésre ítélték. A vádlottak fellebbeztek, így az ítélet nem jogerős.

Az ítélethirdetést követően számos fórumon felháborodásukat fejezték ki emberek, többek között a Hír TV és a Magyar Nemzet fórumán. Bencsik Andrással a tárgyalás napján a Hír TV készített interjút, ebben a főszerkesztő megnevezte az őt elítélő bírót. "...Azt vettem észre, hogy Cserni János bíró úr átírta a magyar nyelvet, ami kétségkívül egy impozáns teljesítmény volt a részéről, csak ez nekem egy kicsit sokban van..." - mondta Bencsik.

A Népszava szerdán arról számolt be, hogy polgári körök zárt levelezési listáján körbeküldték a bíró fényképét, fenyegető megjegyzések kíséretében. Az egyik levélíró például úgy fogalmazott, hogy aki látja a bírót az utcán, próbálja meggyőzni arról, hogy ne hozzon több "igazsággal ellentétes döntést". Hasonló megjegyzések a Hír TV fórumán is megtalálhatók. A Népszava szerint a fotót itt is közzétették, illetve a bíró neve is megtalálható a hozzászólások között.

Nem létezik a polgári körök zárt levelezőrendszere, amelyre a Bencsik-ügy bírája, Cserni János megfenyegetéséről a Népszava szerdai számában megjelent cikk hivatkozik - tájékoztatta Hende Csaba, a polgári körök koordinátora az MTI-t. A polgári köri mozgalomnak két hivatalos megjelenési formája van az interneten: az egyik a www.hajramagyarorszag.hu honlap, a másik a Demokrácia Központtól származó e-mail üzenetek - tette hozzá Hende Csaba.

"Sajnálattal kell megállapítanom, hogy ez a durva hamisítás beleillik abba a provokáció-sorozatba, amely immár hetek óta tart, és amelynek nyilvánvaló célja a polgári körök lejáratása" - közölte a polgári körök koordinátora. Hende Csaba hozzáfűzte: A polgári körök szellemiségével ellentétes mindennemű fenyegetőzés, megfélemlítés.

Az [origo]-nak a BRFK sajtóosztályának munkatársa azt mondta: a levél eljutott hozzájuk, és egyelőre vizsgálják, hogy bűncselekmény történt-e. A BRFK nyomozó főosztályának vezetője, Bodnár Zsolt az MTI-nek viszont azt mondta, véleménye szerint a levél szövege inkább felszólítás, mint fenyegetés. Azt írják benne - mint mondta Bodnár Zsolt -, hogy a bíró "ne hozzon igazsággal ellentétes döntést”. Szó van ebben a levelezési formában a bíróról, de elsődlegesen én úgy gondolom, hogy ez egyfajta veszélyes fenyegetést nem tartalmaz. Azt gondolom, hogy ez nem ügy - vélte a rendőr.

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerint a tárgyaláson eljáró bíró mint közfeladatot eljáró személy neve, beosztása nyilvános adat. Mivel nyílt tárgyalás volt, ott képfelvétel is készülhetett, így megismerhető a bíró arca is - mondta az [origo]-nak. A nyilvános személyes adatokat ugyanakkor csak meghatározott célra szabad felhasználni - tette hozzá az onbudsman. Emlékeztetett egy korábbi esetre is, amikor épp amiatt fordultak ombudsmanhoz, mert a bíróság nem akarta elárulni az ügyben eljáró bíró nevét.

"Az érintett bíró nem kért védelmet, a Fővárosi Bíróság vezetése pedig egyelőre a jogi lehetőségeket vizsgálja. Amennyiben büntetőeljárást kezdeményezünk, azt nyilvánosságra hozzuk, de sor kerülhet olyan lépésekre, például biztonsági intézkedésekre is, melyeket nem fogunk bejelenteni, mert azzal hatékonyságukat veszélyeztetnénk" - közölte az MTI-vel Gatter László, a Fővárosi Bíróság elnöke.

"A bíró félhet, de a tárgyalóteremben meghozott döntést az ilyen esetek soha nem befolyásolják" - jelentette ki Gatter László, aki szerint az interneten az ítélettel összefüggésben elhelyezett névtelen levelek bizonyos részletei túllépik a véleménynyilvánítás határát.

"Az sajnos nem példa nélküli, hogy bíráinkat megfenyegetik, most azonban egy új típusú, megítélésem szerint meglehetősen aggasztó jelenséggel találtuk szembe magunkat" - mondta az elnök. A bíró közszereplő, tehát nevének, képmásának közlése egy tudósításban nem kifogásolható. Ugyanakkor a fényképnek durva, esetenként fenyegető hangvételű levelek kíséretében történő közzététele egy Magyarországon eddig még példa nélküli, új és mélyen elgondolkodtató jelenség. "Arra késztet minket, hogy megvizsgáljuk milyen jogi lépésekre nyílik lehetőség" - tájékoztatott Gatter László.