Ombudsman: Kegyeleti jogokat sért a Blikk Fehér Miklós képével

Vágólapra másolva!
A Blikk címlapján Fehér Miklós labdarúgó haláltusájáról közzétett sokkoló fénykép "a személyiségi jogok lábbal tiprását jelenti, és sérti a jó érzésű emberek kegyeleti érzéseit is" - nyilatkozta az adatvédelmi ombudsman. "A címlapon közölt fotóval a helyzet drámaiságát akartuk bemutatni olvasóinknak" - mondta a Blikk főszerkesztője, Pallagi Ferenc az [origo]-nak, aki szerint nem sértettek sem kegyeleti, sem személyiségi jogokat, csupán tájékoztatni akartak a döbbenetes szituációról. 
Vágólapra másolva!

A tragikus végkifejletű Guimaraes elleni mérkőzést a portugál televízió közvetítette, így a portugál nézők élő egyenesben láthatták a magyar válogatott csatár, Fehér Miklós tragédiáját. A Blikk keddi címlapján közölt felvétel közvetlen közelről mutatja a földön fekvő, haldokló focistát, ahogy üveges szemekkel tekint a semmibe.

"Az újság eladott példányszámának növelése, a piaci verseny nem szolgáltathat elegendő indokot az ilyen mértékű jogsértésekre" - véli Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos, aki nyomatékosan felhívta a bulvársajtóban dolgozó újságírók figyelmét "a mértékletesség, a nagyobb empátia és a személyiségi jogok tiszteletének fontosságára". A Blikk keddi számának címlapján megjelent, "a sportoló haláltusája közben készült" fotó kapcsán az ombudsman úgy nyilatkozott: "az ilyen sokkoló hatású képek bemutatása a személyiségi jogok lábbal tiprását jelenti, és sérti a jó érzésű emberek kegyeleti érzéseit is".

"Nincs kompetenciám az ügyben, ezért nem is indíthatok eljárást, mivel személyes adatok védelméhez fűződő joga csak élő embernek van" - nyilatkozta Péterfalvi Attila az MTI-nek, aki hangsúlyozottan különbséget tett a tragikus mérkőzés közvetítése és a között, amikor "kiemelnek egy képet, és egy kimerevített képet közölnek" az összerogyó, haldokló sportolóról.

"Az adatvédelmi biztos mindig fokozott méltányosságot kért az elesett és a balesetet szenvedett személyeknél" - emlékeztetett Péterfalvi, hozzátéve: az Irakban lelőtt magyar fiatalember esetében is azt tanácsolta a hozzá forduló médiumoknak, hogy szerezzék be a hozzátartozók hozzájárulását fényképének közléséhez. Az ombudsman álláspontja szerint ebben az esetben is így kellett volna eljárni.

"A címlapon közölt fotóval a helyzet drámaiságát akartuk bemutatni olvasóinknak" - mondta a Blikk főszerkesztője, Pallagi Ferenc az [origo]-nak, aki szerint nem sértettek sem kegyeleti, sem személyiségi jogokat, csupán tájékoztatni akartak a döbbenetes szituációról. "Számos hazai és külföldi lap hozott le erről a tragédiáról hasonló képeket, például a La Gazzetta dello Sport is, amely nem nevezhető bulvársportlapnak, lehozta ugyanazt a fotót" - jegyezte meg a főszerkesztő, aki szerint sokat fognak még vitázni arról az újságírók és a jogászok, hogy meddig lehet elmenni a hasonló felvételek közlésével.

Hullák és leszakadt fej a címlapon/itthon/20031210hullak.html

Az ügy kapcsán hétfőn közös nyilatkozatot juttatott el az MTI-hez Wisinger István, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke és Halák László, a szervezet etikai bizottságának vezetője. "Ismételten felhívjuk a sajtóban dolgozó kollégák figyelmét az újságírói etika, a jó ízlés követelményeire, és elvárjuk, hogy személyes tragédiákat megengedhetetlenül ábrázoló fotókat ne közöljenek lapjaikban". Emlékeztetnek egyben arra, hogy a MÚOSZ korábban több ízben is elítélt ilyen eseteket. "Természetes, hogy a tragédiáról hírt adnak lapjaink, ismertetik a történteket. Nem természetes azonban, hogy az elhunytra, hozzátartozóira, tisztelőire tekintet nélkül olyan képet közöl az újság, amelyet tilt az újságíró szervezetek Közös Etikai Alapelve, tilt az emberiesség, a jó ízlés" - áll a nyilatkozatban.