Horn a jobboldallal egyeztetne a nemzeti békétlenségről

Vágólapra másolva!
Horn Gyula volt miniszterelnök egy debreceni szocialista tanácskozáson közölte, hogy az MSZP-nek egyeztetést kell kezdeni a jobboldallal a nemzeti békétléenség megszüntetéséért. Gyurcsán Ferenc sportminiszter arról beszélt, hogy két Magyarország van: egy modern, nyugatias és egy félmodern, lemaradó.
Vágólapra másolva!

Az MSZP-nek egyeztetést kell kezdeményeznie a jobboldali pártokkal a nemzeti békétlenség megszüntetése érdekében, ezt javasolta Horn Gyula szombaton egy debreceni szocialista tanácskozáson. A volt kormányfő a fórumon kijelentette: a Fidesz állandó ostromállapotot szít, s szétveri az együttélés lehetőségét. A szocialista politikus szorgalmazta azt is, hogy a kormány alkotmányos jogaival élve szabjon gátat "a szélsőjobboldali kilengéseknek, akcióknak".

Horn Gyula az európai uniós csatlakozást sorsfordító eseményként értékelte, s kijelentette: "az MSZP kulcsszerepet játszott abban, hogy idáig jusson az ország". Az európai parlamenti választásokról szólva kijelentette: a sikerért mindenki felelős és mindenkinek van szerepe abban, hogy minél többen menjenek el szavazni. "Meg fogjuk és meg kell nyerni a választást" - mondta Horn Gyula.

Gyurcsány: Két Magyarország van

Gyurcsány Ferenc a konferencián két Magyarországról beszélt, de - mint megjegyezte - nem abban az értelemben, ahogy a jobboldal gondolja. Megítélése szerint, ahogyan a jobboldal teszi fel a kérdést, az "az elmúlt tíz egynéhány év legsúlyosabb politikai-társadalmi atrocitása".

A szocialista politikus szerint a jobboldal jóra és rosszra, erkölcsösre és erkölcstelenre osztja Magyarországot, s természetesen ők a jók és az erkölcsösek, s aki azon az oldalon van, megengedhet magának bármit másokkal, a rosszal és a erkölcstelennel szemben.

Gyurcsány Ferenc szerint más értelemben van két Magyarország: egyrészt a modern nyugatias, másrészt egy félmodern, lemaradó Magyarország. Az ifjúsági miniszter úgy véli, ma Magyarország dilemmája abban áll: mit csináljuk e két Magyarországgal. "Az előremenők kevesebb adót, több befektetést, több versenyt, a lemaradók több támogatást, kevesebb versenyt, erősebb államot szeretnének, s e két igény vitája az, ami ma Magyarország legnagyobb problémája, kihívása" - mondta. Hozzátette: aki ezt a két igényt egyesíti, az győzni fog, aki ezt egymással szembefordítja, az tönkreteszi Magyarországot.

A szociáldemokrata szellemiségű gazdaságpolitika még nem bontakozott ki Magyarországon - jelentette ki Nagy Sándor területfejlesztési államtitkára a fórumon. "Ez a gazdaságpolitika növekedéspárti és egyensúlyra törekszik területi értelemben is" - mondta. Megítélése szerint paradigmaváltásra van szükség a kormányzati és a területi szervek között. "Jelenleg a gazdasági tárcák a legkevésbé partnerek a decentralizációban" - tette hozzá.