Vágólapra másolva!
A szerdai négypárti megbeszélésen a jelenlevő képviselők egyetértettek Mádl Ferenc köztársasági elnök állásfoglalásával a kettős állampolgársággal kapcsolatban. A jövő hétig feláll egy szakértői munkacsoport, emellett felkérik a kormányt, hogy január végéig bocsássa a szakértők rendelkezésére a már elkészült hatástanulmányokat.
Vágólapra másolva!

"Egyetértés van abban, hogy a kettős állampolgárság biztosítása érdekében egy széles körű elemző munka szükséges" - mondta Dávid Ibolya, a parlament MDF-es alelnöke, akinek a kezdeményezésére szerdán négypárti egyeztetést tartottak a kérdésről. Az MSZP-t a megbeszélésen Wiener György, az SZDSZ-t Szent-Iványi István, a Fideszt pedig Bába Iván képviselte.

Megállapodás született egy szakértői bizottság felállításáról, amelybe december 10-ig delegálnak képviselőket a parlamenti pártok. Emellett felkérik a kormányt, hogy január 30-ig bocsássa a szakértők rendelkezésére a már meglévő hatástanulmányokat, elemzéseket, valamint tájékoztassa a pártokat azokról a tárgyalásokról, amelyeket a határon túli magyarokkal folytatnak.

Az MDF elnöke elmondta azt is, hogy a parlamenti pártok képviselői egyetértettek azzal az állásfoglalással, amelyet a köztársasági elnök megfogalmazott. Mádl Ferenc szerint "a jog szempontjából nem kizárt az állampolgárság kérelemre történő megadása magyarországi letelepedési engedély és áttelepülés nélkül azoknak a nem magyar állampolgároknak, akiknek a felmenője magyar állampolgár volt, és alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven vizsgát tesznek".

Az egyeztetés után Szent-Iványi azt mondta: kiindulópontnak tekintik a köztársasági elnök állásfoglalását. Hozzátette: a szakértők az ügyet a jogi, a politikai, a gazdasági, a társadalmi és a demográfiai hatásokat is megvizsgálva fogják tárgyalni. "A szakértői munkacsoport készíti majd el azt az előterjesztést, amely újból a politikai szintre kerül, várhatóan a tavasz folyamán" - mondta.

A résztvevők megerősítették azt is, hogy a cél a határon túli magyarok megmaradása a szülőföldjükön. Bába közölte: három pillére van ennek a kérdéskörnek: a kettős állampolgárság kérdése, a státustörvény végrehajtása és hatása, valamint az aktuális autonómiatörekvések.

Wiener György szerint figyelembe kell venni az állampolgársági jog, az alkotmányos elvek követelményét, a nemzetközi jogi hatásokat, az Európai Unió alkalmazandó jogelveit. Úgy vélte: az autonómia kérdését ugyanakkor nem kellene összekapcsolni a kettős állampolgárság "amúgy is hallatlanul bonyolult ügyével".