Egyedül maradt a Fidesz a brókerbizottságban

Vágólapra másolva!
Kivonultak a kormánypárti képviselők a brókerbizottság alakuló üléséről, és később a testület MDF-es tagja is távozott. A botrányos nyitányra az adott okot, hogy Demeter Ervin, a testület fideszes elnöke már az első ülésen kilenc fideszes politikusnak, köztük az Orbán-kormány több tagjának és Áder Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének tett fel kérdéseket a brókerbotrányról. A kormánypártok szerint viszont előbb az ügy hátterét kellene megismerni, például a rendőrségi jegyzőkönyveket.
Vágólapra másolva!

Szerdán megalakult a parlament brókerbotrányt vizsgáló bizottsága. Az alakuló ülésen rögtön összevesztek az ellenzéki és kormánypárti képviselők, a vita végén a kormánypártiak kivonultak a teremből, így nélkülük folytatódott az ülés. Később a bizottság MDF-es tagja is távozott, így az ülésen végül csak a fideszes politikusok maradtak.

A képviselők már a napirendről is csak hosszas vita után tudtak megegyezni. Ezután a testület ügyrendjéről nem tudtak egyezségre jutni. Az MSZP-s tagok azt szerették volna elérni, hogy a szerdai ülésen csak az ügyrendet fogadják el, de az érdemi munkát ne kezdjék el. A Fidesz viszont azt szorgalmazta, hogy néhány kérdésről már most tárgyaljanak.

A kormánypártiak azon háborodtak fel és azután döntöttek a kivonulás mellett, hogy Demeter Ervin, a testület fideszes elnöke már a mostani ülésen kérdéseket akart feltenni kilenc fideszes politikusnak az üggyel kapcsolatban, akiket az MSZP megszólított korábban. Az MSZP szerint a meghallgatásokról a testületnek előbb döntenie kell. Demeter viszont azzal érvelt, hogy nem meghallgatásokra kerül sor, csupán a meghatározott személyekhez címzett kérdéseket teszik fel az illetékeseknek. Az MSZP kivonulását Répássy Róbert fideszes bizottsági tag úgy kommentálta: láthatóan a szocialisták nem akarják tisztázni az ügyet, míg a fideszeseknek egyértelműen nincs takargatnivalójuk, hiszen már az első napon is megjelentek mindazok, akikhez az MSZP-sek kérdést akartak intézni.

Délután végül meghallgatták Áder Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét arról, hogy mikor, milyen körülmények között találkozott Kulcsár Attilával, a K&H Bank brókercégénél elkövetett sikkasztás egyik gyanúsítottjával. Áder az ülésen lényegében megismételte korábbi, az üggyel kapcsolatos nyilatkozatait. A frakcióvezető után Járai Zsigmondot is meghallgatták, aki csak annyit mondott: pénzügyminisztersége idején még pletyka szintjén sem hallott a brókerbotrányról.

A többi, az ülésen meghallgatott fideszes politikus - Orbán Viktor volt miniszterelnök, Navracsics Tibor kabinetfőnök, Pintér Sándor volt belügyminiszter, Kövér László, Rogán Antal és Varga Mihály képviselők - egyaránt tagadták, hogy kapcsolatban állltak volna a brókerbotrány gyanúsítottjaival.

Azért kifogásolták az MSZP-s bizottsági tagok Áderék meghallgatását, mert szerintük a testületnek előbb az ügy hátterét kellene tanulmányoznia, így a rendőrség és a PSZÁF jelentéseit, eddigi vizsgálati anyagait. A kormánypártok szerint csak ezután lenne érdemes meghallgatni politikusokat. Demeter szerint viszont mindeninek kötelessége felkészülten érkezni az ülésekre, ehhez a képviselőknek minden jogosítványa megvan.

Demeter tájékoztatta a bizottságot, hogy írásban keresik meg azokat, akik nem töltenek be politikai tisztséget, de direkt kérdést intéztek hozzájuk a bizottság felállításáról szóló határozatban. Így többek között Polt Péter legfőbb ügyész, Sódor István fővárosi főügyész, a K&H Bank és az Inter-Európa Bank, a Vegyépszer és a Betonút Rt. vezetőitől is írásban vár választ a testület.

Demeter Ervin az ülés után azt mondta, hogy tárgyalóképes volt, jogszerűen és eredményesen dolgozott a testület a szocialisták nélkül is. A bizottságnak 184 kérdéskört kell megtárgyalnia, ebből szerdán 35-el már végeztek is. Az MSZP által feltett, hamis állításokat tartalmazó 61 kérdéssel foglalkozik elsőként a testület, a szocialisták azonban nem voltak kíváncsiak a válaszokra - mondta Demeter.

A testület létrehozásáról október 20-án szavazott a parlament. A bizottság megalakítását korábban a Fidesz négy képviselője - Rogán Antal, Demeter Ervin, Szijjártó Péter és Répássy Róbert - kezdeményezte, először még júniusban. Eredetileg csak a Pannonplast-részvények felvásárlását akarták kivizsgálni, az utolsó júniusi parlamenti ülésen azonban a kormányoldal leszavazta, hogy soron kívül tárgyaljanak a testületről.

Ősszel már nem csak a Pannonplast-ügy, hanem az egész brókerbotrány kivizsgálását kezdeményezték. A testület hivatalos neve így a "Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által feltárt brókerbotránynak, ezen belül különösen a Pannonplast Rt. részvényeinek megvásárlása körülményeinek, a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos sikkasztásnak, a Britton cégcsoportnak a tranzakcióban betöltött szerepének, a Medgyessy Péter által elnökölt Inter-Európa Bank Rt.-ben történt pénzmosásnak és az egész botránysorozattal kapcsolatos kormányzati és kormánypárti politikusok érintettségének kivizsgálását" célzó országgyűlési vizsgáló bizottság lett.

A hat hónapig működő testület feladata különösen az előző és a jelenlegi kormányzati és kormánypárti érintettség megvizsgálása. A vizsgálóbizottság elnöke Demeter Ervin (Fidesz), alelnöke pedig Wiener György (MSZP).