Zöld utat kapott a brókerbizottság

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés mai plenáris ülésén döntött a brókerbotrányt vizsgáló bizottság felállításáról. A javaslatot másodszor adta be a Fidesz, és csak az SZDSZ segítségével sikerült elérni, hogy a bizottságnak ne kormánypárti elnöke legyen.
Vágólapra másolva!

Az Országgyűlés a hétfői szavazáson 343 igen vokssal, egy nem szavazat és öt tartózkodás mellett elfogadta az úgynevezett brókerbotrányt vizsgáló parlamenti bizottság létrehozásáról szóló határozati javaslatot. A szavazáskor Géczi József Alajos (MSZP) nemmel voksolt, Gál J. Zoltán, Fetser János, Hegyi Gyula, Lénárt László és Tóbiás József szocialista képviselők tartózkodtak.

A pozitív szavazást követően felállhat a "Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által feltárt brókerbotránynak, ezen belül különösen a Pannonplast Rt. részvényeinek megvásárlása körülményeinek, a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos sikkasztásnak, a Britton cégcsoportnak a tranzakcióban betöltött szerepének, a Medgyessy Péter által elnökölt Inter-Európa Bank Rt.-ben történt pénzmosásnak és az egész botránysorozattal kapcsolatos kormányzati és kormánypárti politikusok érintettségének kivizsgálását" célzó országgyűlési vizsgáló bizottság.

A hosszú nevű bizottságot a Fidesz négy képviselője - Rogán Antal, Demeter Ervin, Szijjártó Péter és Répássy Róbert - kezdeményezte, először még júniusban. Eredetileg csak a Plannonplast-részvények felvásárlását akarták kivizsgálni, az utolsó júniusi parlamenti ülésen azonban a kormányoldal leszavazta, hogy soron kívül tárgyaljanak a testületről.

Ősszel a képviselők visszavonták a javaslatot, majd újra benyújtották, ezúttal a későbbi események - így például az Inter-Európa Banknál történt pénzmosás ügyével - is kiegészítve. Az MSZP ugyanakkor több módosító javaslatot is benyújtott. Így például javasolta, hogy a 61 kormánypárti kérdés előzze meg az ellenzéki kérdéseket, illetve hogy a bizottságnak ellenzéki helyett kormánypárti elnöke legyen. Az MSZP-s kérdések a brókerügy kezdetére, a Magyar Nemzeti Bank elnökére, a legfőbb ügyészre, a PSZÁF elnökére, valamint az előző ciklus vezető politikusaira vonatkoznak.

Az SZDSZ segítségével ugyanakkor az ellenzéki képviselők leszavazták azt az indítványt, hogy a bizottság elnökére a kormánypárti, alelnökére az ellenzéki képviselőcsoportok tegyenek javaslatot, mint az az MSZP módosító indítványában szerepelt.

A hat hónapig működő testület feladata különösen az előző és a jelenlegi kormányzati és kormánypárti érintettség megvizsgálása. A vizsgálóbizottság elnöke Demeter Ervin (Fidesz), alelnöke pedig Wiener György (MSZP) lesz.