Elfogadták az egészségügyi törvényeket

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés hétfői ülésén tartotta az orvosok és más egészségügyi dolgozók jogállásának egyes kérdéseiről, valamint a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamaráról szóló törvényjavaslat zárószavazását. A törvényjavaslat ellen korábban tüntetést szervezett a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és az egészségügyi dolgozók szakszervezete.
Vágólapra másolva!

Az orvosok jogállásáról szóló, sokat vitatott törvénnyel azt akarják elérni a jogalkotók, hogy átfogóan, a jogviszony fajtájától függetlenül rögzítsék az egészségügyi tevékenység alapvető rendelkezéseit. A törvényjavaslat előírja az egészségügyi dolgozók rendszeres továbbképzését, illetve azt, hogy napi 12 óránál és havi 60 óránál nem dolgozhatnak többet. A javaslatban szerepel az is, hogy milyen jogviszonyban - például szabadfoglalkozásúként, egyéni vállalkozóként, közalkalmazottként - dolgozhatnak az egészségügyi dolgozók.

Az orvosok jogállásáról szóló törvényjavaslathttp://www.mkogy.hu/irom37/3780/3780.htmA Magyar Egészségügyi Szakdolgozói kamaráról szóló törvényjavaslathttp://www.mkogy.hu/irom37/3742/3742.htm

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) többek között azt akarta elérni, hogy az orvosok szabadon választhassanak az egyes kezelési eljárások közül, hogy munkavégzésüket ne korlátozzák gazdasági megfontolások alapján, illetve, hogy szabadon választhassák meg, milyen munkaviszonyban kívánnak dolgozni. A törvényben ezen kívül rögzíteni szerették volna azt is, hogy az orvosok hivatásuknál fogva megfelelő díjazásra jogosultak. Egy külön részben pedig meg akarták határozni, hogy évente hány százalékos béremelés jár az orvosoknak, amíg el nem érik az uniós szintet.

Ezen kívül több kisebb módosítást is kezdeményezett a MOK. A kamara szerint indokolt lenne például, ha bekerülne a törvénybe, hogy a munkáját végző orvosnak nem kell parkolási díjat fizetnie, továbbá, ha az orvosi munkavégzés kikerülne az iparűzési adó hatálya alól, és ha az állam megtérítené az orvosok rendszeres továbbképzésének költségeit is. "Azt kérjük, hogy a kormány ismerje el ezzel kapcsolatos pézügyi kötelezettségeit" - fogalmazott Éger István, a kamara elnöke.

Miután a MOK úgy látta, hogy nincs érdemi tárgyalás a kamara és a kormányzat között, két hete utcára vonultak az orvosok. A demonstráció előtti napon az egészségügyi minisztériumba hívták egyeztetésre a Magyar Orvosi Kamara vezetőit, a kamara azonban a szakszervezet képviselői nélkül nem volt hajlandó a tárgyalásra. A szakszervezet ugyanis nem kapott meghívót a találkozóra. Vojnik Mária, a tárca politikai államtitkára a tárgyalóteremben ugyan marasztalta a két szervezet képviselőit, de a Cser Ágnes vezette szakszervezetet nem fogadta el különálló tárgyalópartnerként, csak a MOK delegációjának részeként. Mint mondta, a szakszervezeti ügyekben az érdekvédelmi tanács a kompetens partner.

Az országgyűlés hétfőn 194 igen szavazattal megszavazta a törvénytervezetet.