Akadozik a kórház-privatizáció

Vágólapra másolva!
Ugyan július 1-je óta a kórháztörvény felhatalmazást ad az intézmények privatizációjára, eddig egyetlen kórház sem került magánkézbe, de még csak döntés sem született erről. A tulajdonosok kivárnak, a befektetők pedig nem nagyon tolonganak a leharcolt, több száz milliárdos beruházásra váró, gyakran eladósodott kórházakért - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Az önkormányzatok - az egészségügyi szakértők szerint - a rendkívül bizonytalannak számító jogi-politikai-gazdasági helyzetben nem mernek belevágni a magánosításba. Kivétel ez alól Dunaújváros, ahol a közgyűlés a napokban dönt a városi kórház privatizációjáról, és Egerben is gondolkodnak további forrásbevonáson, igaz nem tervezik a kórház magánkézbe adását - írja a Magyar Hírlap. A lap szerint a minisztériumi tulajdonú parádfürdői kórház magánosítása is felmerült.

Indul a kórház-felújítási pályázat/itthon/20031016indul.htmlKórház-privatizáció: kevés az érdeklődő/itthon/20030926egyelore.html

A dunaújvárosi kórház főigazgatója szerint, csak ha a közgyűlés is rábólint a magánosításra, akkor kezdenek befektetőt keresni. Máté-Kasza László úgy véli a privatizációs folyamat fél-egy évet is igénybe vehet. Az önkormányzat a Dunaferr válsága miatt nem tud elegendő támogatást adni az intézménynek az eddigi 250-300 millió forint helyett idén csak húszmillió jutott.

A GKI Egészségügy-kutató Intézet felmérése szerint csak hat önkormányzat tervezi a tulajdonában lévő kórház, 17 pedig a szakrendelő átalakítását, és mindössze ketten privatizálnák a kórházat, kilenc pedig szakrendelőjét.

A kórházak gazdasági vezetői szerint számos bizonytalansági tényező is elbátortalanítja az önkormányzatokat a privatizációtól. Nem kapkodnak ugyanakkor a befektetők sem. Szakértők szerint főleg azért, mert hiányoznak azok az ösztönzők, amelyek a valóságban is elindítanák a folyamatot. Az egészségügyben nem tudnak biztonsággal mozogni a befektetők - írja a Magyar Hírlap.