Még idén tárgyalhatnak a kisebbségi törvényről

Vágólapra másolva!
2003 utolsó hónapjaiban kerülhet a parlament elé a kisebbségi törvény módosítása. A tíz éves jogszabály megújítása már évekkel ezelőtt szükségessé vált, az utóbbi idők botrányai azonban elkerülhetetlenné tették a javítást - írja a Magyar Hírlap.
Vágólapra másolva!

Egy hónapon belül ismertesse a kisebbségi törvény módosításának normaszövegét - kéri a kormánytól az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ). Az OCÖ kezdeményezésére szerdán egyeztettek a jogszabály módosításáról a kisebbségek országos önkormányzati elnökei. A 13-ból hét kisebbségi szervezet vezetője vett részt a találkozón, és mindegyikük támogatta az indítványt. A tervezetről szombaton tárgyalhat a kormány. A kisebbségi szervezetek ezt követően már a konkrét szöveg ismeretében egyeztetnek, így november végére kerülhet a parlament elé a koncepció - írja a Magyar Hírlap.

A kisebbségi törvény OCÖ által kidolgozott koncepciójával kapcsolatban az egyetlen vitás kérdés a kisebbségi választásokon bevezetendő névjegyzék kérdése volt, amely lehetővé tenné, hogy kiszűrjék a nem az adott nemzetiséghez tartozó választókat, így elkerülhetővé téve visszaéléseket. A névjegyzéket az OCÖ sem támogatja, a jelöltség feltételeinek szigorításával viszont egyetért.

110 milliót kapnak a kisebbségi önkormányzatok/itthon/20030408110milliot.htmlOCÖ: okirat-hamisítás miatt indított nyomozást a BRFK/itthon/20030909ocookirathamisitas.html

Szerintük csak az indulhatna a választáson, aki megszerezte a hivatalosan bejegyzett kisebbségi szervezet vagy önkormányzat támogatását. A jelenlegi törvény egyik fő hiányossága, hogy nem biztosít a kisebbségeknek súlyt, önkormányzataik eszközök és jogosítványok nélkül vegetálnak.

Az OCÖ nyári elnökvitája során kiderült, a kisebbségi képviseleteknek nincs törvényes felügyeletük. A kisebbségi képviseletek megválasztásának kérdése is sürgős szabályozásra szorul. Gondot jelent jelenleg az is, hogy a törvény egy kalap alá veszi az összes kisebbséget - így a cigányokat is -, jóllehet utóbbiak problémái jóval összetettebbek - írja a Magyar Hírlap.