Már nem lopják a közúti jelzőtáblákat Pest megyében

Vágólapra másolva!
Szinte megszűnt a közúti jelzőtáblák lopása Pest megyében, miután a közútkezelő az alumíniumtáblákról áttért az acél- és fatáblákra. Az új táblákon azt is feltüntetik, hogy az oszlop nem alumíniumból készült. 
Vágólapra másolva!

Öt-hat évvel ezelőtt nőtt meg jelentősen a hulladék alumínium ára, emiatt fokozatosan tűntek el az utak mellől a közúti jelzőtáblák, az elmúlt években valamennyi alumíniumtáblát ellopták a Pest megyei utak mellől. A táblák pótlása évente 5-10 millió forintjába került a közútkezelő társaságnak - közölte Soós András, a Pest Megyei Állami Közútkezelő Kht. osztályvezetője "A társaság ezért áttért az olyan anyagokra, amelyek nem kurrensek a színesfém-piacon: ma már acél- és fatáblákat használunk" - tette hozzá az üzemeltetési és fenntartási osztály vezetője. A kht. ilyen táblákon "Ez az oszlop nem alumíniumból készült" feliratot is elhelyez.

Magyarországon mintegy 30 ezer kilométer a közúthálózat hossza, átlagosan egy kilométeren tíz közúti jelzőtábla van. Ezeket átlagosan hétévente le kell cserélni az elhasználódás miatt: ennyi idő alatt megkopik a táblák fényvisszaverő rétege és romlik a táblák nappali és éjszakai láthatósága - mondta Soós András. Tájékoztatása szerint Pest megyében bruttó 100 millió forintot fordítanak egy évben a táblacserére: ennyi pénzből megújul háromezer darab KRESZ-tábla és 2000 négyzetméter útbaigazító, zöld tábla. Elmondta: 2001-ben a jogszabály-alkotók átdolgozták az útbaigazító táblák rendszerét, eszerint az autópályán kirakott tábláknál kék színt használnak, közúton zöld a táblák színe. Azonban ha autópályára utal a felirat, akkor függetlenül a helytől, kék betétben helyezik el az információt. Az önkormányzati utakon a szín fehér. Fokozatosan át kell tehát alakítani a táblákat, a jelzésképek a természetes elhasználódás ütemében változnak - tette hozzá az osztályvezető.