Vágólapra másolva!
Topolánszky Ákos drogügyekért felelős helyettes államtitkár, akit október közepén ment fel pozíciójából a sportminiszter, januártól a Nemzeti Drogmegelőzési Intézetet fogja vezetni. Topolánszky azután állapodott meg a miniszterrel, hogy több drogambulancia összefogásával aláírásokat kezdtek gyűjtenek a szakemberek az államtitkár menesztése ellen.
Vágólapra másolva!

A sportminiszter miután döntött Topolánszky Ákos kábítószerügyekért felelős helyettes államtitkár menesztéséről, újabb feladattal bízta meg. Gyurcsány Ferenc sportminiszter, Benedek András közigazgatási államtitkár és Topolánszky Ákos csütörtökön - miután több drogambulancia is bejelentette, hogy aláírásokat gyűjt az államtitkárért - megállapodott a menesztett helyettes államtitkár sorsáról. Eszerint Topolánszky Ákos kábítószerügyekért felelős helyettes államtitkárt megbízta a miniszter, hogy hozza létre, majd vezesse a Nemzeti Drogmegelőzési Intézetet - közölte az [origo]-val a tárca sajtóosztálya. Az intézet jelenleg a GYISM tulajdonában lévő Mobilitás Kht. alatt működik, de az átalakítás után önálló költségvetési intézet lesz. Gyurcsány közölte: számít Topolánszky szaktudására, és reményét fejezte ki, hogy az intézet a drogkutatás kiemelt háttérintézményévé válik. Topolánszkyt hivatalosan október közepén menesztik. Az intézet 2004 januárjától működik.

Gyurcsány csütörtökön azt mondta: a drogpolitika végrehajtásában megmarad Topolányszky kulcsszerepe. "Az igazgatási ágban helyénvaló, hogy újra és újra verseny van. A jelölést végző államtitkár megfontolta a javaslatot, nekem pedig az a feladatom, hogy a jelöltjét kinevezzem" - közölte. A miniszter hozzátette: a drogpolitika folytonosságát biztosítani kell, ebben meg kell találni Topolányszky szerepét is.

Aláírásokat gyűjtenek a drogambulanciák

Több drogambulancia összefogásával aláírásokat gyűjtenek a szakemberek amiatt, hogy a sportminisztérium meneszti Topolánszky Ákost, a kábítószerügyekért felelős helyettes államtitkárt. A szervezetek szerint Topolánszky a garancia arra, hogy a drogellenes stratégia folytatódjon. Az aláírásgyűjtésben számos drogambulania részt vesz, köztük például a Tiszta Jövőért Alapítvány, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia és a pécsi tudományegyetem szociális munkás tanszéke - mondta az [origo]-nak az akció egyik kezdeményezője, Rácz József, a Kék Pont vezetője.

Rácz elmondta: tegnap ez egy spontán lépés volt a részükről, miután értesültek Topolánszky menesztéséről. "Mindenkit meglepett a döntés" - közölte a szakértő, hozzátéve: attól félnek, hogy a jövőben ismét kaotikus, koordináció nélküli drogpolitika lesz. Megjegyezte, hogy az utód személyével nem foglalkoztak, így nem az új helyettes államtitkár, Gábor Edina személye ellen tiltakoznak. "Az EU-csatlakozás küszöbén jobb lett volna, ha Topolánszky folytatja ezt a munkát. A csatlakozással jelentős források nyílnak meg, amik a drogfogyasztók egészségügyi kezeléséhez nélkülözhetetlenek. Topolánszkynak volt is már egy koncepciója arra, hogyan lehetne ezeket a pénzeket felhasználni" - mondta Rácz.

Tegnap, a sportminiszter döntésének nyilvánosságra hozása után Ráczék arra kérték a drogambulanciák vezetőit, hogy aki nem ért egyet a lépéssel, az ezt levélben tudassa a minisztériummal. Rácz elmondása szerint 50-60 szervezet jelezte feléjük tiltakozását.

Az [origo] által megkérdezett drogambulanciák többségén azt mondták: meg vannak döbbenve Topolánszky menesztése miatt, ám az még nem döntötték el, hogy ezt hivatalos formában is kifejezzék-e. Több szervezet azt mondta: bár nem értenek egyet a döntéssel, de a minisztérium személyi kérdéseibe nem szólnak bele.

A Magyar Hírlap információi szerint Topolánszky munkáját konszenzus övezte, és a helyettes államtitkárság jó minősítést kapott az átvilágítás során. A pályázat kiírásával eredetileg nem is őt akarták elmozdítani - állította a lap.

Gyurcsány Ferenc miniszter döntését úgy indokolta: bár elégedett a jelenlegi helyettes államtitkárok munkájával, egészen biztos szeretne lenni abban, hogy a legjobbak dolgoznak a tárcánál.