Megbüntették a titokban lefilmezett egri nővért

Vágólapra másolva!
Egy ápolónőt és két orvost figyelmeztetésben részesítettek az egri Markhot Ferenc Kórházban a roma nők elkülönítéséről szóló hírek miatt indított vizsgálat kapcsán. A figyelmeztetésben részesített ápolónő volt az, aki egy rejtett kamerás felvételen a kisebbségiek számára kijelölt kórteremről beszélt. A kórház belső vizsgálata szerint ugyanakkor az intézményben semmilyen diszkrimináció nem érte a roma nőket. Több dolgozót megbüntettek a sajtónak adott nyilatkozatok miatt.
Vágólapra másolva!

Az egri Markhot Ferenc Kórház igazgatója által elrendelt belső vizsgálat eredménye szerint semmilyen diszkriminatív megkülönböztetést nem alkalmaztak az intézmény szülészeti osztályán a roma kismamákkal szemben. A vizsgálat azt követően indult, hogy több olyan sajtóhír is megjelent, amelyek szerint a kórház szülészeti osztályán külön kórteremben helyezik el a roma nőket.

A kórház tájékoztatása szerint a főigazgató az intézmény jó hírnevének visszaállítása és megőrzése érdekében helyreigazítást kezdeményezett az állításokat közreadó médiumoknál. A főigazgató a belső vizsgálat után ugyanis biztos benne, hogy nem helyezték külön terembe a roma nőket a kórházban. Egyúttal a betegeket, valamint a kórház dolgozóit ért súlyos jogsérelem miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságon.

A Lajos Zoltán főorvos, sajtószóvivő által kiadott közlemény szerint a szülészeti ellátás során csupáncsak orvos szakmai szempontokat figyelembe véve tesznek különbséget az intézményben a kismamák között, és mindenki egyenlő elbánásban részesül. Így nem felel meg a valóságnak az a sajtóhír sem, hogy a roma nőket egy C betűvel megjelölt kórteremben különítenék el az osztályon.

A Népszabadságnak nyilatkozva a főorvos elmondta azt is, hogy egy ápolónőt és a szülészeti osztály két orvosát fegyelmi eljárásnak nem minősülő igazgatói figyelmeztetésben részesítettek. A három dolgozót azért büntették meg, mert nem jártak el körültekintően, és nem a kórház irányelveinek megfelelően igazították el a betegeket. Az intézmény úgynevezett küldetési nyilatkozatában ugyanis az szerepel, hogy a betegeket partnerként kell kezelni, és emberi méltóságukat tiszteletben kell tartani.

Az igazgatói figyelmeztetésben részesülő ápolónő volt az, aki a Roma Sajtóközpont egy munkatársa által készített rejtett kamerás felvételen arról beszélt, hogy a kisebbséghez tartozó betegek számára külön kórtermet jelöltek ki. A felvételt a sajtóközpont egyik nem roma munkatársnője készítette, aki magát kismamának kiadva kereste fel a kórházat.

Az RSK közölte a felvétel írott változatát, amelyben a magát kismamának kiadó munkatárs elsőként arról érdeklődött, hogy kik lesznek a szobatársai. "Mire gondol? Hogy kisebbség vagy nem kisebbség?" - kérdezett vissza az ápolónő. Mikor a kismama azt felelte, hogy igen, a nővér elmondta: "Van kijelölt kórtermük az ő számukra, úgyhogy egybe nem nagyon szoktuk. (...) Ők maguk között érzik jól magukat, úgyhogy mi ezt érezzük, hogy kit ne hozzunk kellemetlen helyzetbe, amíg bent van. Semmi probléma nincs ebből." Az RSK munkatársa még egyszer megkérdezte az ápolónőt, hogy elkülönített szobáról van-e szó, mire a kórházi dolgozó megerősítette, hogy igen.

Lajos Zoltán a felvétellel kapcsolatban a Népszabadságnak azt mondta, hogy a felvétel készítői provokatív módon sarokba szorították az ápolónőt. A főorvos szerint a felvétel sem bizonyítja a diszkriminációt, az ápolónő ugyanis egy alkalommal sem használta a roma vagy cigány kifejezéseket.

A kórház belső ellenőrzése tehát már lezárult, a kisebbségi ombudsman által indított vizsgálat ugyanakkor még tart. Az országgyűlési biztos a Nemzeti és Etnikai Jogvédő Irodától érkezett beadvány alapján vizsgálja, hogy ért-e hátrányos megkülönböztetés az intézményben roma nőket.

A kórház igazgatója figyelmeztetésben részesített egy orvost és egy ápolónőt, mert nem az intézmény álláspontjának megfelelően nyilatkoztak a sajtónak; a közvetlen felettesüket is elmarasztalták. Lajos Zoltán szóvivő pénteken az MTI-nek elmondta: a figyelmeztetés nem minősül fegyelmi büntetésnek, nem szerepel majd a dolgozók személyi anyagában, s anyagi következményekkel sem jár. Közlése szerint az az ápolónő és az az orvos kapott figyelmeztetést, akik nyilatkoztak a különböző televíziós csatornáknak.