Kinevetik a fiatalok a diszkós drogtanácsadást

Vágólapra másolva!
Kevés szórakozóhely csatlakozott ahhoz a programhoz, amelyet az ifjúsági minisztérium hirdetett a diszkók drogmentesítése érdekében. A tárca programjában többek között ivókutak felszerelése, az alkalmazottak kábítószer-megelőzési képzése és drogszakemberek meghívása szerepel. Az egyik siófoki szórakozóhely tulajdonosa elmondta: tapasztalataik szerint a diszkókba érkező fiatalok csak mosolyognak a drogmegelőzési kezdeményezéseken.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
Táncolni jönnek, nem pihenni

A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium kábítószerügyi koordinációért felelős helyettes államtitkára, Topolánszky Ákos egy hétvégi rendezvényen hívta fel a figyelmet arra, hogy a nyári szezon kezdetekor újra foglalkozni kell a szórakozóhelyek biztonságával. A helyettes államtitkár szerint ugyanis köztudott, hogy a drogok bekerülnek a fiatalok által látogatott diszkók többségébe.

Az ifjúsági tárca még 2001-ben indította el a "Biztonságos szórakozóhely" elnevezésű programot, amely több javaslatot is megfogalmaz arra, hogyan lehet csökkenteni a diszkókat érintő kábítószerveszélyt. A minisztérium kezdeményezéséhez csatlakozott a nem sokkal korábban létrejött Biztonságos Szórakozóhelyek Egyesülete (BSZE) nevű szervezet is, amelynek tagjai vállalták, hogy több óvintézkedést is meghoznak.

Ezek között szerepel például az, hogy a vendégeknek korlátlan mennyiségű ivóvizet biztosítanak, illetve ivókutat szerelnek fel. Erre vélhetően azért van szükség, hogy a tánc közben felhevült fiatalok nehogy rosszul legyenek, kiszáradjanak. Az egyesület tagjai vállalják azt is, hogy a saját diszkójukban gondoskodnak a megfelelő szellőzésről.

A programban részt vevő diszkók a drog elleni harcban többek között úgy veszik ki a részüket, hogy olyan szóróanyagokat terjesztenek, amelyek felhívják a figyelmet a kábítószer-használat veszélyeire. Emellett meghívnak szakembereket is, akik személyes felvilágosítást adnak a fiataloknak. A külső szakértők meghívásán kívül követelmény az is, hogy a diszkó személyzetének egy része is vegyen részt egy akkreditált kábítószer-megelőzési képzésen.

A biztonsági előírások között szerepel, hogy az érkező vendégek csomagjait át kell vizsgálni, hogy így is ki lehessen szűrni a drogokat és a veszélyes tárgyakat. A minisztériumi javaslatok alapján a szórakozóhelyeknek gondoskodni kell arról is, hogy ne legyenek túlzsúfoltak a diszkók, illetve hogy legyenek úgynevezett chill-out szobák, ahol a vendégek kifújhatják magukat.

A minisztérium által meghirdetett programhoz eddig nem sok szórakozóhely csatlakozott, igaz, a tárca csak tanácsokat tud adni az óvintézkedések meghozatalához, pénzt nem. A BSZE például mindössze tizenegy taggal alakult meg 2000 második felében, és a szervezet azóta sem bővült, pedig nyilvánvaló, hogy ennél jóval több diszkó működik Magyarországon.

A kezdeményezésben részt vevő kevesek egyike a siófoki Palace diszkó, amelynek tulajdonosa, Barna Sándor az [origo]-nak elmondta: két évvel ezelőtt hozták meg a minisztériumi programban szereplő intézkedéseket. A szórakozóhelyen működő kamerarendszer és az ott dolgozó biztonsági emberek feladata egyaránt az, hogy kiszűrjék a droggyanús eseteket. Emellett a személyzet egy része arra is ki van képezve, hogy ha valamelyik vendég kábítószer miatt lesz rosszul, akkor el tudják látni addig, amíg az orvos meg nem érkezik.

A nagyobb partikra rendszeresen meghívják a drogprevencióval foglalkozó szervezetek képviselőit, akik kiadványokkal, személyes beszélgetésekkel és apróbb reklámtárgyakkal hívják fel a fiatalok figyelmét a drog veszélyeire. Barna Sándor hozzátette: a legtöbb fiatal ugyan mosolyogva fogadja az ilyen jellegű próbálkozásokat, de ettől függetlenül nem hagynak fel a megelőző tájékoztatással. Olyan vendégből szintén kevés van, akik használják a nagyobb szabású rendezvények idejére kialakított chill-out szobát, pihenőhelyiséget, a legtöbben ugyanis nem akarják elhagyni a táncteret.

Barna Sándor elmondta: tapasztalataik szerint az elmúlt években valamelyest csökkent a Balaton-parti diszkókhoz köthető drogesetek száma. A tulajdonos szerint ugyanakkor lehet, hogy ez csak annak tudható be, hogy visszaesett az idegenforgalom, és egyre kevesebb a vendég. Ráadásul ma már a fiatalok jó része nem is a diszkókba, hanem a kerthelyiségekbe, pubokba, kávézókba jár szórakozni - tette hozzá Barna Sándor.

Pethő András