Gyalog át lehet menni a szlovák határblokádon

Vágólapra másolva!
Annak ellenére, hogy a szlovák szakszervezetek demonstrálói élőlánccal és kötelekkel blokád alá vettek öt határállomást a szlovák-magyar határon, nincs torlódás a többi átkelőnél. A demonstrálók a gyalogosokat és a bicikliseket átengedik a blokádon, amely várhatóan 14 órakor véget is ér.
Vágólapra másolva!

Nincs torlódás a magyar-szlovák határállomásokon annak ellenére, hogy öt átkelőt blokád alá vettek a túloldalon a szlovák szakszervezet demonstrálói, pénteken 10 órakor. Az MTI megyei tudósítóinak jelentése szerint az élőlánccal és kötelekkel blokád alá vett átkelőknél a gyalogosokat és a kerékpárosokat átengedik. Somoskőújfalunál az autósok átmehetnek tankolni, mert a határzár a benzinkút után kezdődik.

A határőrség a demonstrációk idejére azt ajánlja, hogy az utazók a Letkés-Salka és az Ipolytarnóc-Kalonda között lévő átkelőket vegyék igénybe. Ipolytarnócnál és Letkésnél szabad az út a személygépkocsik és a legfeljebb három tonnás tehergépjárművek előtt, de csak magyar és szlovák állampolgárok közlekedhetnek.

A Miskolci Határőr Igazgatóság a Kassára, vagy Kassa környékére igyekvőknek javasolja a tornanádaskai átkelő igénybe vételét, a nemzetközi forgalomban pedig járható a sátoraljaújhelyi határ is. A szlovákiai útlezárásos demonstrációk miatt öt határállomáson - Tornyosnémetinél, Salgótarjánnál, Balassagyarmatnál, Parassapusztánál és Komáromnál - szünetel a személy- és teherforgalom várhatóan 14 óráig.

A szlovák Szakszervezetek Szövetségének (KOZ) szervezésében tüntető emberek - az előzetes bejelentésnek megfelelően - pénteken tíz órakor Szlovákia határátkelői közül tizenhármat lezártak, ezek közül öt található a szlovák-magyar határon. Az első jelentések szerint 100-300 tüntető van jelen a határátkelőkön.

Vélhetően több helyen, Révkomáromban azonban biztosan jelen van a magyarországi szakszervezetek néhány képviselője, akik szolidaritásból kapcsolódtak be a szlovák tüntetők akciójába.

A szlovák kormány gazdaság- és szociális politikája ellen tüntető szakszervezetek egyebek között azt követelik, hogy a minimálbér összegét emeljék a jelenleg havi 5570 (136 euró) koronáról 8100 koronára (200 euró), illetve az infláció figyelembe vételével növeljék a családi pótlék és a szociális támogatások összegét.