Vágólapra másolva!
Az Oktatási Minisztérium (OM) több volt munkatársa az adatvédelmi biztoshoz fordult, mert a jelenlegi dolgozók elolvasták személyes e-mail üzeneteiket. Szerintük az OM informatikai szabályzata ellentmond az adatvédelmi biztos korábbi ajánlásának. Míg az ombudsman szerint a nevet tartalmazó e-mail címre érkező levelekbe a tárca nem nézhet bele, az OM szabályzata rögzíti, hogy hivatali címről tilos magánleveleket küldeni, és valamennyi adat a minisztérium tulajdonát képezi.
Vágólapra másolva!

Az Oktatási Minisztérium volt beruházási kormánybiztosa, Béres István és a tárca egyik volt vezető munkatársa vizsgálatot kért az adatvédelmi biztostól - írta a Magyar Hírlap. Beadványukban az áll, hogy a minisztérium jelenlegi dolgozói elolvasták e-mailjeiket, és azt továbbították egy cégnek.

Az adatvédelmi biztos korábbi állásfoglalása szerint "a munkáltató által biztosított elektronikus levelezés tekintetében különbséget kell tenni a munkavállaló személyes használatára adott, esetleg a nevét vagy nevének töredékét is tartalmazó, valamint az olyan e-mail címek között, amelyek a cég ügyeinek intézését szolgálják, és nem egy-egy munkavállaló személyéhez kötöttek. Ez utóbbiakon folytatott levelezésbe a munkáltató betekinthet, még akkor is, ha e címen valamelyik - a postafiókhoz hozzáférő munkavállaló - magánjellegű levelezést is folytatott, hiszen azt a munkavállaló ennek tudatában tette."

Az oktatási tárca dolgozóinak e-mail címe a dolgozó vezeték- és keresztnevéből tevődik össze, ezt az OM fel is tünteti honlapján. Ennek ellenére az OM közleményében az áll: "bármely munkatárs hozhat létre saját, külső e-mail címet, amelyet magánlevelezésre használ, de az államigazgatásban általánosan elfogadott gyakorlat szerint a minisztériumhoz tartozó, a munkatársakat a személynevük alapján megkülönböztető e-mail címeket a hivatali kommunikáció és munkavégzés eszközének tekintjük". Ezért a tárca álláspontja szerint nem sértették meg az ombudsmani ajánlást, mert hiába szerepel a munkatársak neve a címekben, az mégis hivatali címnek számít.

A közleményben a tárca idézi az OM informatikai szabályzatát, miszerint "a levelezőrendszeren keresztül magánjellegű levelezést - különös tekintettel a körlevelekre - folytatni alapvetően tilos".

"A minisztériumban a hivatali munkavégzés során keletkezett valamennyi infomáció, adat, anyag, elemzés stb. - amennyiben a szerzői jogok ezt nem zárják ki - a Minisztérium kizárólagos tulajdonát képezi. A felhasználó tudomásul veszi, hogy az általa üzemeltetett, illetve használt számítástechnikai eszközökön tárolt - munkavégzéssel összefüggő - információ a minisztérium tulajdonát képezi, és az abba történő betekintésről, annak harmadik fél részére történő átadásáról a minisztérium kizárólagosan jogosult dönteni" - idézi a közlemény az informatikai szabályzatot.

Az Oktatási Minisztérium szerint ezért a tárca nem követett el jogsértést. A közleményben hozzáteszik, hogy a tárca vezetői előtt nem ismertek az ügy pontos részletei, és az érintett személy, valamint az adatvédelmi biztos álláspontjának kialakítása után tudnak csak érdemben nyilatkozni a történtekről.