Ha Irakba nem, Afganisztánba kell katonát küldeni

Vágólapra másolva!
A honvédelmi miniszter szerint ha Magyarország nem vesz részt az iraki békefenntartásban, akkor afganisztáni jelenlétét kell erősítenie, és ebben az esetben nem úszhatja meg fegyveres katonák kiküldését.
Vágólapra másolva!

Juhász Ferenc kedden Budapesten újságírók előtt úgy vélekedett, hogy az afganisztáni szerepvállalás lényegesen veszélyesebb, mint az iraki békefenntartás, azonban politikai haszna jóval kevesebb lenne.

A miniszter az MTI kérdésre közölte: Afganisztánba őrkatonákat küldene Magyarország. Hangsúlyozta: tudomásul kell venni, hogy nem lehet mindig csak orvosokat vagy műszaki alakulatokat külföldre felajánlani, részt kell venni a békefenntartás tényleges feladataiban is. A miniszter véleménye szerint az iraki magyar részvételről szóló határozati javaslattal kapcsolatos fideszes módosító indítvány azt célozza, hogyan lehet elkerülni Magyarország részvételét az iraki békefenntartásban, a humanitárius segítségnyújtásban.

Demeter Ervin fideszes képviselő hétfőn az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának ülésén jelezte: pártja humanitárius szerepvállalásról szóló kapcsolódó módosító indítványt nyújt be, amelyben azt javasolja, hogy a magyar civil szakemberek humanitárius feladatokat láthatnának el Irakban. Például a víztisztításban segédkezhetnének és orvosok is részt vehetnének a munkában.

Juhász Ferenc ennek kapcsán közölte: a Fidesznek sikerült kiválasztania a Magyar Honvédség képességei közül azokat, amelyek most különböző okok miatt nem alkalmazhatók. Közölte, hogy víztisztító szakemberekre már nincs szükség, hiszen helyreállt a vízellátási rendszer Irakban, a magyar katonaorvosok jelenleg pedig Afganisztánban dolgoznak. Hangsúlyozta, hogy ha Magyarország ki is küldene ilyen szakembereket, akkor is biztosítani kellene katonai védelmüket.

Véleménye szerint Magyarországnak olyan feladatot kell vállalnia, amelynek résztvevői nincsenek arra utalva, hogy más országok katonái őrizzék őket. Juhász Ferenc elmondta: a kormány gondolkozik azon, hogy mivel tudná segíteni az iraki békefenntartási folyamatot, amelybe beletartozhat a fegyveres erők kötelékébe nem tartozók kiküldése is.