Ellenzék: gyógyítás és profit kizárják egymást

Vágólapra másolva!
A Magyar egészségügy - betegek vagy a profit védelme címmel kezdeményezett parlamenti vitanapot a Fidesz. A vita elsősorban a kórháztörvényről szólt. Az ellenzék attól tartott, hogy a jövőben az emberek nem egyformán részesülnek az egészségügyi ellátásokból. Az egészségügyi miniszter szerint ettől nem kell tartani, és a reformok eddigi elmaradása okozott károkat..
Vágólapra másolva!

A Fidesz kezdeményezte vita alatt nem közeledtek a kormánypártok és az ellenzék álláspontjai a kórháztörvénnyel kapcsolatban. A kormány előterjesztése szerint befektetők működtethetnének az egészségügyi intézményeket. Az ellenzék számára ez elfogadhatatlan.

"A kórháztörvény a jó betegellátásról és nem a privatizációról szól, az állam nem vonul ki az egészségügy finanszírozásából, csak a szolgáltatások fejlesztésének idejét akarja minden eszközzel lerövidíteni" - közölte Csehák Judit egészségügyi miniszter a vitanapon elmondott expozéjában.

A miniszter közölte: a kórháztörvény célja nem a tulajdonosváltás, hanem a hatékony gazdálkodási formák bevezetése. Hozzátette: nem árusítják ki az egészségügyi vagyont, nem sérül az emberek egészségügyi ellátáshoz való alkotmányos joga. Csehák megalapozatlannak nevezte azokat a sajtóban megjelent nyilatkozatokat, amelyek kiárusítással, jogsértéssel, 150-200 ezer egészségügyi munkahely megszüntetésével, az egészségügy kettészakításával, szociális katasztrófa előidézésével vádolták a törvényjavaslat kapcsán a kormányt.

"Javulni és nem romlani fog a betegellátás színvonala, ha ezt és más hasonló lépéseket kellő bátorsággal, kellő határozottsággal és többletforrás birtokában meglépjük" - mondta az egészségügyi tárca vezetője, hozzátéve: minden állítás ellenére, nem kell fizetnie a betegnek az ellátásokért.

Csehák kifogásolta - mint ahogy később a kormánypárti szónokok is - a vitanap ellenzék által adott címét. A betegek érdekének és a profitnak a szembeállítását áldilemmának nevezte. Utalt arra: az előző kormány hasonló jogszabálya szintén a magántőke bevonását célozta meg. Az előző kormány sem mondott le arról, hogy az OEP közpénzből a magánszférából vásároljon egészségügyi szolgáltatásokat, sőt ezek aránya 1998 és 2002 között 30 százalékkal nőtt - mondta.

A profitorientáltságot kifogásoló nyilatkozatokra reagálva azt a kérdést tette fel: nem lehetnek vállalkozások a magyar egészségügyben? Emlékeztetett arra: a magánorvosok, a magángyógyszertárak, a háziápolók sem nonprofit vállalkozók, hiszen ebből élnek. Úgy vélekedett: az előző és a jelenlegi kormány között ezen a téren csak az a különbség, hogy a mostani egészségügyi kormányzat még jobban, még szorosabban kívánja szabályozni a magánszféra szolgáltatásainak vásárlását.