Másfél évig is eltarthat a helyreállítás Pakson

Vágólapra másolva!
Pénteken Csillag István gazdasági miniszter átadta a miniszteri biztosi kinevezést Pakson Aszódi Attilának, akinek a kettes blokkban történt üzemzavar mielőbbi elhárításának koordinálása lesz a feladata. Ehhez fogható üzemzavar még egyetlen atomerőműben sem történt, amelynek teljes megoldása hónapokig, sőt akár másfél évig is eltarthat. Ez azt jelenti, hogy addig nem tud áramot termelni a kettes reaktor.
Vágólapra másolva!
Forrás: ORIGO
A miniszteri biztos, a miniszter és a vezérigazgató

A Paksi Atomerőműben történt súlyos üzemzavar kárelhárítására miniszteri biztost neveztek ki. A feladatra Aszódi Attilát, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris tanreaktorának vezetőjét kérte fel a gazdasági miniszter. A miniszteri biztos megbízatása várhatóan akkor jár le, ha a kettes blokkot újra üzembe tudják állítani. Aszódi szerint ez több hónapig, sőt akár másfél évig is eltarthat. Ilyen típusú és intenzítású üzemzavar eddig a világ egyetlen erőműjében sem történt, így nincs kész recept a helyreállításra - mondta a miniszteri biztos, akinek az is feladata lesz, hogy koordináljon a paksi atomerőmű, a gazdasági tárca és az Országos Atomenergiai Hivatal között.

Atomerőmű: személyi mulasztás történt Pakson/itthon/20030508paksi.html

A leállított kettes blokk az ország energiaellátásának 10 százalékát adja, emellett szeptemberig - a tervezett karbantartás miatt - ideiglenesen 1-1 blokkot leállítanak. Így addig - a kettes blokkal együtt - az ország energiaellátásának 20%-a is kiesik majd. Csillag István gazdasági miniszter szerint ez nem jelent gondot, van bőven kapacitás, az energiát máshonnan is be tudják szerezni, és emiatt áremeléstől sem kell tartani. A kettes blokk leállása napi 50 millió forintos bevételkiesést jelent, de az erőműnek nem kell állami segítséget kérnie, mert van elég tartaléka - mondta Kocsis István, az erőmű vezérigazgatója.

Forrás: ORIGO
A háttérsugárzás az erőmű mellett Fotók: Bodolai Szilvia

Az áprilisi súlyos üzemzavarról megkezdett vizsgálat (amikor is radioaktív gáz szivárgott a reaktor melletti tisztítórendszerből) csak hétvégén fejeződik be, de valószínűsíthető, hogy a tisztítóberendezést gyártó, Paksra szállító és ott üzemeltető Framatome ANP francia-német cég hibájából történt az üzemzavar. Ha ez bebizonyosodik, kártérítést kell fizetniük - mondta az atomerőmű vezérigazgatója, aki megjegyezte, hogy jók a pozíciójuk azáltal is, hogy eddig csak a megbízási összeg hatodát fizették ki a cégnek. Ha a cég netalántán nem lesz hajlandó kártérítést fizetni, akkor az összes létező nemzetközi atomkonferencián előadjuk a paksi esetet - jelentette ki a vezérigazgató, aki szerint ezt a hatalmas presztízsveszteséggel járó kockázatot nem fogja vállalni a Framatome és inkább fizetni fog. A már említett bevételkiesés mellett mintegy félmilliárd forintos kár keletkezett azáltal, hogy 30 fűtőkazetta is károsodott az üzemzavar során.

A paksi atomerőmű belső vizsgálata alapján két osztályvezetőt elbocsátottak a május 3-án történt események kapcsán. A vizsgálat szerint ugyanis személyi mulasztás miatt történt gázképződés abban a medencében, ahol az áprilisban megsérült fütőelemeket tárolták, mivel nem az előírásoknak megfelelően akarták megkötni a jódizotópokat. Emellett két dolgozót pénzbüntetésre ítéltek. Az atomerőmű vezetői ígérik: tanultak az esetből, és többet olyan nem fordulhat elő, hogy akár a legérdektelenebb és legkisebb rendellenességről ne tájékoztatnák egyből a közvéleményt.