Ismét felajánlottuk Taszárt az amerikaiaknak

Vágólapra másolva!
Taszár kiképző- és oktatóközponttá alakítása, illetve az iraki békefenntartók ügye is szóba került Juhász Ferenc magyar honvédelmi miniszter és Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter tárgyalásain. A magyar védelmi tárca vezetőjétől váratlanul kért találkozót amerikai kollégája az Egyesült Államokban - írja a Magyar Nemzet.
Vágólapra másolva!

A kormány újra felajánlotta Taszár hasznosítását az Egyesült Államoknak - mondta a Magyar Nemzetnek Juhász Ferenc, aki kedden tért haza Washingtonból. A magyar miniszter közölte, az amerikai védelmi tárca vezetője vártalanul kért tőle találkozót washingtoni tartózkodása alatt. Mint Juhász elmondta, három témát érintettek tárgyalásaik során. Donald Rumfseld megköszönte azt a segítséget, amit a taszári bázis átadásával nyújtott Magyarország, illetve az iraki válság kezelésével kapcsolatos kiegyensúlyozott, kiszámítható politikai magatartást.

Szó esett Taszár későbbi hasznosításáról, hogy hogyan lehet értelmes célt adni a működésének. Felmerült, hogy a tábor továbbra is a délszláv térség logisztikai bázisaként működne, de Juhász Ferenc felvetette azt is, hogy a későbbiekben közigazgatási szakemberek oktatási, kiképzési központja lehessen. A miniszter szerint ma ugyanis Afganisztánban és Irakban is egy új, civil polgári önkormányzásnak, közigazgatásnak kell létrejönnie, és az ehhez szükséges szakemberek képzéséhez a bázison adottak a feltételek.

Juhász Ferenc szerint írásos felkérés nem érkezik az ügyben, de létrehoznak egy amerikai-magyar kétoldalú katonai szakértő bizottságot, amely Taszár jövőbeli felhasználásának lehetőségeit vizsgálja. Ha Taszár nem kell az amerikaiaknak, akkor szóba kerülhet a létesítmény egyéb felhasználása.

A Németországról esetleg áttelepítendő amerikai alakulatok helyéről nem esett szó a tárgyalásokon a miniszter szerint, csupán azt jelezték az amerikaiak, hogy vizsgálják ennek a lehetőségét. A magyar kormány inkább amerikai logisztikai bázist vagy egészségügyi intézményt látna szívesen.

Irak ügyében a miniszter jelezte az amerikaiaknak, hogy Magyarországnak szándékában áll békefenntartókat küldeni az országba, és reméli, hogy megkapják a támogatást az ellenzéktől ehhez - írja a Magyar Nemzet.