Nyomozás az ügynöklista kiszivárogtatása miatt

Vágólapra másolva!
Az ügyészség nyomozást rendelt el államtitoksértés gyanúja miatt egy fideszes képviselő feljelentésére. Ugyanis a rendszerváltás utáni kormánytagok titkosszolgálati múltját vizsgáló bizottság működése alatt a sajtó már azelőtt közölt titkos információkat, fedőneveket, hogy a testület tagjai hivatalos tájékoztatást kaptak volna ezekről az adatokról. 
Vágólapra másolva!

Államtitoksértés gyanúja miatt a Fővárosi Főügyészség nyomozást rendelt el a kormánytagok múltját vizsgáló bizottság tavaly nyári működése miatt. Az ügyben Répássy Róbert fideszes képviselő tett feljelentést a rendőrségen államtitoksértés és különleges személyi adatokkal való visszaélés gyanúja miatt, mivel szerinte a sajtóban hamarabb jelentek meg információk az érintett személyekről, fedőnevekről, mint ahogy a bizottság tagjai megkapták volna az anyagokat a különböző titkosszolgálatoktól és levéltárakból. Akkor az Országos Rendőr-főkapitányság megtagadta a nyomozást, azonban az ügyészség a rendelkezésére álló adatok alapján indokoltnak látta az eljárás megindítását.

- Szerintem nem történt államtitoksértés - jelentette ki a vizsgálóbizottság elnöke, Mécs Imre, aki hozzátette: nyugodtan áll bármilyen vizsgálat elé.

Mécs-bizottság: Sok hűhó, kevés eredmény/itthon/20020927mecsbizottsag.html

A rendszerváltás utáni kormánytagok állambiztonsági múltját vizsgáló bizottság működését végig hatalmas viharok kísérték. A testület lényegében csak az ügyrendjét tudta elfogadni, mert később az ellenzék bojkottálta a bizottság munkáját, miután az adatvédelmi ombudsman kifejtette aggályát a testület működését illetően. A kormánypárti képviselők szerint viszont az ellenzéki tagok azért "futamodtak meg", mert addigra kiszivárgott az az információ, hogy az Orbán-kormányban volt a legtöbb ügynök.

A vizsgálóbizottság végül - ellenzéki tagok hiányában nem lévén határozatképes - jelentés helyett csupán összegzést készített, melyben azt állapították meg - nevek említése nélkül -, hogy "tíz személy esetében tűnt úgy, hogy az együttműködés bizonyítása lehetséges". Azt azonban informálisan elismerték, hogy az említett tíz személy megegyezik az ügynöklistában szereplő tíz politikussal.