Nincs bizonyíték a Vér és Becsület ellen

Vágólapra másolva!
Nem talált közvetlen bizonyítékot az ügyészség a Vér és Becsület ellen, amellyel alátámaszthatnák, hogy az egyesület alkotmányellenes tevékenységet folytat. A szerdai tárgyaláson a szervezet jogi képviselője elmondta: a Vér és Becsület nem újfasiszta, a tagok kortárs művészek és tudósok műveinek tanulmányozásával foglalkoznak. Az ügyészség a szervezet beszüntetését szeretné elérni, a per következő tárgyalása októberben lesz.
Vágólapra másolva!

Nem tudott közvetlen bizonyítékot felmutatni a Fővárosi Főügyészség a Vér és Becsület Kulturális Egyesület ellen indított perben. Az ügyészség az általa neonácinak tartott szervezet megszüntetését kéri a bíróságtól, de semmilyen közvetlen bizonyítékot sem tudott csatolni az egyesület alkotmányellenes tevékenységéről.

Az ügyészség ugyanakkor keresetében azt írta: mivel a Vér és Becsület több mint egy éve nem végzett semmilyen tevékenységet, és taglétszáma is a törvényben előírt 10 fő alá csökkent, a szervezet nem működhet tovább. Az ügyészség némiképp önmagával is ellentmondásba keveredett: egyrészt alkotmányellenes tevékenységet gyanít, de azt állítja, hogy ismeretei szerint nem is végez a szervezet semmilyen tevékenységet. Az ügyészség közvetett bizonyítékként benyújtott egy 2001 tavaszán megjelent Vér és Becsület nevű újságot, amely véleménye szerint neonáci hangvételű írásokat tartalmaz. Azt nem sikerült megállapítani, hogy ki volt a lap kiadója, illetve a cikkek szerzője.

A bíróság szerint nem értékelhetők közvetlen bizonyítékként az ügyészség által a szerdai tárgyaláson benyújtott, a neonáci tevékenységet alátámasztó iratok. Polgári peres eljárásban pedig közvetett bizonyítás nem létezik a jogszabályok szerint - mondta a bíró.

A Vér és Becsület jogi képviselője a tárgyaláson azt mondta, hogy a szervezet nem újfasiszta, a tagok kortárs művészek és tudósok műveinek tanulmányozásával foglalkoznak. Emellett egy rendezvényt szerveztek eddig, idén márciusban. Így az egyesület ténylegesen működik, és a bírósági bejegyzésnek megfelelően kulturális tevékenységet folytat. A jogi képviselő tagadta, hogy a Vér és Becsületnek bármi köze lenne a Németországban betiltott Blood and Honour-szervezethez. (Ez angolul vér és becsületet jelent.) Az egyesület eddigi üléseiről jegyzőkönyvek is készültek, jelenleg 13 tagja van a szervezetnek, és működő bankszámlájuk is van. Ráadásul a törvényi előírások szerint csak akkor lehet egy egyesületet megszűntnek nyilvánítani, ha legalább egy éve nem folytatott semmilyen tevékenységet - tette hozzá. A Vér és Becsületet jogerősen 2002 februárjában vették nyilvántartásba, az ügyészségi vizsgálat viszont 2003 januárjában indult - állította az egyesület jogi képviselője.

A következő tárgyalás októberben lesz, amikor tanúként az egyesület minden, jelenlegi és volt tagját meghallgatják majd arról, hogy pontosan milyen tevékenységet végzett az egyesületben.