Koalíciós egyeztetés lesz az új minisztériumról

Vágólapra másolva!
Még a héten, de legkésőbb a jövő héten koalíciós egyeztetés lesz az MSZP és az SZDSZ között a májusi hatállyal felálló Európai Uniós minisztériummal kapcsolatban - tudta meg az [origo]. A koalíciós szerződés szerint a két félnek egyeztetnie kell egymással, ha átalakítják a kormánystruktúrát, azonban a miniszterelnök előbb jelentette be a sajtónak az EU-s tárca felállításáról kapcsolatos elképzelését és a miniszterjelölt személyét, mint ahogy erről tárgyalt volna a koalíciós partnerével.
Vágólapra másolva!

A hétfői esti SZDSZ-frakcióülésen részt vett Medgyessy Péter, ahol megbeszéltük ezt a kérdést - mondta Horn Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal koordinációs államtitkára, aki hozzátette: Medgyessy bejelentését egy javaslatként kezelik, amelyet még ki kell dolgozni, továbbá törvényeket is kell módosítani hozzá. Így még az sincs eldöntve, hogy tárca nélküli miniszter viszi-e az EU-s ügyeket, vagy egy önálló minisztérium. Horn Gábor emlékeztetett rá, hogy az SZDSZ már hónapokkal ezelőtt felvetette egy önálló EU-s tárca létjogosultságát.

Medgyessy Péter miniszterelnök a koalíciós szerződést nem, az "illemet azonban megszegte", amikor bejelentette döntését a májusban felálló európai uniós tárca nélküli miniszteri posztról és az általa felkért személyről, mivel előzetesen nem tájékoztatta az SZDSZ-t és kész helyzet elé állította partnerét - mondta egy magát megnevezni nem kívánó SZDSZ-es politikus Medgyessy hétfői bejelentéséről. Koalíciós szerződést azért nem szegte meg a miniszterelnök, mert nem azonnal, hanem csak május közepén áll fel az új tárca, addig pedig meg lehet állapodni a részletekről - tette hozzá.

Az EU-s miniszterjelölt személyével, Juhász Endrével szemben, az SZDSZ-nek sincs kifogása, mert jó szakembernek és jó hivatalnoknak tartják.

Míg az SZDSZ részéről korábban többször is kinyilvánították egy EU-miniszteri poszt létrehozásának indokoltságát, addig még december végén is úgy nyilatkoztak a kormány, illetve az MSZP részéről, hogy erre egyelőre nincs szükség. December végén például Szent-Iványi István, az integrációs bizottság elnöke azt nyilatkozta a Magyar Hírlapnak, hogy "minden európai uniós országban megjelölték az integráció politikai felelősét, ezért Magyarországon is szükség van egy önálló minisztériumra vagy tárca nélküli miniszterre, esetleg egy megbízott államtitkárra, aki az integrációs ügyekkel foglalkozik". Ugyanabban a cikkben (december 28-án) olvasható, hogy "Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára szerint viszont nincs napirenden egy EU-integrációs minisztérium létrehozása, a külügyön belül alakítanának ki egy politikai főigazgatóságot ezekre a feladatokra."

A másik két új miniszter személyével kapcsolatban hétvégén többször is egyeztetett a nagyobbik koalíciós párt a kisebbikkel, a két jelöltet, Kiss Pétert és Burány Sándort az SZDSZ is elfogadta. Az MSZP-vezetésű tárcák esetében egyébként csak tájékoztatási kötelezettség áll fenn az SZDSZ felé a kormányfő és pártja részéről.