Nyilvánosak a miniszterek korábbi érdekeltségei

Vágólapra másolva!
Közzétették hétfő este a kormánytagok cégeivel, korábbi munkahelyeivel kapcsolatos nyilatkozatokat. A kormány tagjai közül Medgyessy Péter miniszterelnök, Csillag István gazdasági, Bárándy Péter igazságügyi, Kovács Kálmán informatikai, Németh Imre földművelésügyi miniszter dolgozott magáncégeknél vezető beosztásban vagy rendelkezett tulajdonnal nem állami vállalkozásban 1998 után.
Vágólapra másolva!

Nyilvánosságra hozták, hogy a kormány tagjainak milyen cégekben van vagy volt érdekeltségük, tisztségük az elmúlt öt évben. Az adatok hétfő estétől az interneten olvashatók.

Medgyessy Péter

Medgyessy Péter vagyonnyilatkozata - 2003. február/itthon/20030203medgyessy.html

A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) közleménye szerint Medgyessy Péter 1999. március 9-ig a Siotour Rt. felügyelőbizottságának elnöke, június 4-ig pedig a grémium tagja volt. A kormányfő 2000. május 11-ig volt a Gratis'92 Rt. felügyelőbizottságának tagja. Medgyessy Péter 2001. szeptember végéig az Inter-Európa Bank igazgatóságának elnöke, december 10-ig pedig a Magyar Szeszipari Szövetség elnöke volt. 2001. május 28-ig a Focus Rt. felügyelő bizottságának, 2001 végéig pedig a Guardian Hunguard felügyelőbizottságának elnöki tisztségét töltötte be.

Medgyessy Péter tavaly május 1-ig a Magyar Cetelem Bank Rt. felügyelőbizottságának volt az elnöke, ugyancsak május 1-ig töltötte be az Atlasz Biztosító Rt. igazgatóságának alelnöki tisztjét. A miniszterelnök 2002. május 15-ig volt a Medgyessy Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója; január 11-ig a BJP Investment Kft.-ben, május 15-ig tulajdonosként a Medgyessy Tanácsadó Kft.-ben, az elmúlt év szeptemberéig pedig a GKI Gazdaságkutató Rt.-ben voltak érdekeltségei.

Medgyessy Péter miniszterelnök kedden jelezte, hogy 2002 februárjáig a Balance Bt. kültagja volt, tulajdonrészét akkor 10 ezer forintért értékesítette.

Csillag István

Csillag István az [origo] Társalgójában/itthon/20020903csillag.html

A gazdasági miniszter 1998. december 1-ig az Eximbank Rt. felügyelőbizottságának elnöke, 2002. május 27-ig pedig a Pénzügykutató Rt. általános igazgatója, az ARC-INVEST Kft. ügyvezető igazgatója, valamint a Zwack Unicum Rt. felügyelőbizottságának tagja volt. A gazdasági miniszter 2002. február 26-ig a PÜK Project Manager és az ARC-INVEST Kft. társtulajdonosa, a Mókus Örs Befektető és Üdülőépítő Rt., a Microbróker Befektetési Rt., a MOL és a Sasad Rt. részvényese volt.

Bárándy Péter

Az igazságügyi miniszter a Bárándy és Társa Ügyvédi Iroda egyhatodának, valamint a Bárándy és Társa Ügyvitelszervező és Szolgáltató Kft. egyhetedének tulajdonosa, de május óta szünetelteti ügyvédi praxisát.

Németh Imre

Németh Imre vagyonnyilatkozata - 2003. február/itthon/20030210nemeth1.html

A földművelésügyi miniszter 2002. május 5-ig volt a Mezőszolg Kft. felügyelőbizottságának tagja, valamint az Abony Mezőgazdasági Rt. felügyelőbizottságának elnöke. 2000-ig a Tantusz Kft.-ben, a Mezőszolg Kft.-ben, valamint az Erdőhegyi Szövetkezetben volt résztulajdonos. A kormányváltást megelőzően a Pest Megyei Agrárkamara titkára volt, emellett az MG. Rt. és a Mezőszolg Kft. felügyelőbizottsági tagja volt.

Kovács Kálmán

Kovács Kálmán vagyonnyilatkozata - 2003. február/itthon/20030210kovacs1.html

Az informatikai és hírközlési miniszter 2002-ig a Gesztenye 2000 Tanácsadó és Szolgáltató Bt.- ben töltött be képviselői tisztséget. A miniszter 2001-ben szüntette meg az M7 Régió.hu Számítástechnikai és Szolgáltató Kft.-ben 36 százalékos érdekeltségét, 2002-ben pedig a Gesztenye 2000 Tanácsadó és Szolgáltató Bt.-ben betöltött beltagságát.

László Csaba

A pénzügyminiszter 1995 és 1999 között a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának tagja, 1998 és 1999 között pedig az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatósági tanácsának tagja volt. 2001. június 30-ig a Kereskedelmi és Hitelbank, valamint az ABN AMRO Bank Rt. vezérigazgató-helyettese és az igazgatóság tagja volt.

Görgey Gábor

A nemzeti kulturális örökség minisztere jelenleg a Colombina Bt. kültagja.

*

A MeH közleménye szerint Jánosi György, Magyar Bálint, Lamperth Mónika, Kiss Péter, Kóródi Mária, Juhász Ferenc, Csehák Judit és Kovács László nem töltöttek be egy cégben sem vezetői tisztséget, és nem voltak más jellegű gazdasági érdekeltségeik sem.

A kormánytagok cégügyeinek listáját azután tették közzé, hogy a kormányfő pénteken elfogadta Kiss Elemér kancelláriaminiszter lemondását. Kiss ugyanis tulajdonrésszel rendelkezik a Forgács és Kiss Ügyvédi Irodában, amely az utóbbi hónapokban több állami cégtől, köztük a Miniszterelnöki Hivatal tulajdonában lévő Közlönykiadó Kft.-től is kapott megbízást.