NATO-vonatok: továbbra sincs megegyezés

Vágólapra másolva!
Kitart álláspontja mellett a Fidesz, és továbbra is azt követeli, hogy a NATO-szállítmányok engedélyezéséről szóló parlamenti határozatba kerüljön bele a katonai eszközök fajtájára vonatkozó három pont. A kormánypártok szerint elfogadhatatlan a javaslat, mert a NATO-kérés nem erről szólt. Az MDF ugyanakkor közölte, ha hétfőn a parlament elé kerül a javaslat, ők megszavazzák. A pénteki négypárti egyeztetés így eredménytelen volt, de a pártok még bíznak a megegyezésben.
Vágólapra másolva!

A pénteki négypárti egyeztetésen sem született megegyezés a NATO-szállítmányok ügyében, pedig hétfőn már parlamenti szavazásra kell bocsátani a kérdést. A pártok szerint elképzelhető, hogy addig létrejön a megállapodás. A NATO a Törökország védelméről szóló határozata alapján kérte több államtól - köztük Magyarországtól - hogy a védelem megerősítéséhez szükséges hadi eszközöket keresztülszállíthassák rajtuk. A parlamenti pártok hétfő óta vitáznak a szállítmányok engedélyezéséről szóló parlamenti határozat szövegén.

A Fidesz ugyanis azt akarja, hogy a határozat szövegébe kerüljön bele, hogy csak azokat az eszközöknek az átszállításába egyez bele a parlament, amelyek vagy az Avacs repülőfedélzeti korai előrejelző rendszerek körébe, vagy a hadszíntéri rakétarendszerek telepítéséhez szükséges eszközök körébe, illetve tömegpusztító fegyverek elleni védelmi képességek telepítéséhez szükséges eszközök körébe tartoznak.

A pénteki ülésen az MDF módosító javaslatokat nyújtott be a kormány előterjesztéséhez, amelyekről részleteket ugyan nem közöltek, de a kormánypártok elfogadták azokat. Herényi Károly, az MDF parlamenti frakciójának vezetője szerint ez megfelelő garanciát jelent arra, hogy pártja elfogadja a kormány javaslatát. Az MDF ezért hétfőn - ha szavazásra kerül a sor - támogatni fogja a beterjesztést. A frakcióvezető szerint itt nem a kormány és az ellenzéki pártok viszonyáról van szó, hanem arról, hogy tiszteletben kell tartanunk nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeinket.

Eörsi Mátyás SZDSZ-es képviselő szerint azért elfogadhatatlan a Fidesz javaslata mert szakszerűtlen, és az látszik belőle, hogy a Fidesz nem bízik a NATO-ban. A politikus elszomorítónak nevezte, hogy a Fidesz képviselői a mai ülésen is kijelölt mandátummal jöttek, azaz nem a megegyezésre törekedtek. Szerinte azért is elfogadhatatlan a párt javaslata, mert Magyarország a szövetség részese ezért kötelezettségekkel tartozik felé. Ugyanakkor azt javasolta, hogy az ellenzéki párt terjessze a javaslatát az Országgyűlés elé, és döntsön róla a parlament.

Kovács László a külügyminiszter szerint minden eszköz, amit a NATO Magyarországon keresztül szállítana Törökország védelmét szolgálja, és nem kapcsolható más katonai akcióhoz. Szerinte is elfogadhatatlan, hogy ebből három pontot kiragadjanak. Azt mondta, hogy az MSZP számára két megoldás elképzelhető, az egyik hogy beterjesztik a javaslatot és hivatkoznak benne a NATO Törökországra vonatkozó határozatára, vagy a magyar parlamenti döntés mellé mellékelik a NATO határozat teljes szövegét is. Szerinte azonban, ha ez így lesz, "igen furcsán fognak ránk nézni a NATO-ban". Az viszont elképzelhetetlen a külügyminiszter szerint, hogy csak a Fidesz által megjelölt három pontot emeljék be a magyar határozat szövegébe, mert a NATO kérése nem erről szól. Egy NATO-döntés nem képezheti belpolitikai vita tárgyát, de a Fidesz pont belpolitikai céljai érdekében használja fel ezt a vitát - közölte Kovács.

Németh Zsolt fideszes politikus szerint azért szükséges megnevezni mind a három fegyvernemet, mert - bár kötelezettségekkel tarozunk a NATO felé - a kormánynak ellenőrizni kell, hogy mi megy át az országon. Ha parlamenti vitára kerül sor, pártja abban az esetben támogatja a határozat elfogadását, ha megnevezik benne az általuk jelölt három fegyvernemet. Szerinte azért nem elfogadható a kormány javaslata, mert ha nem tudjuk milyen katonai eszközöket szállítanak az országon keresztül, akkor tovább sodródunk a háború felé.

Németh Zsolt közölte, javasolni fogják, hogy álljon fel egy parlamenti vizsgálóbizottság annak kivizsgálására, milyen eszközöket akarnak keresztülszállítani az országon. Hozzátette azonban, hogy e javaslatuk megvalósításához nem ragaszkodnak, ha bekerül a határozat szövegébe a három pont. Az ellenzéki politikus szerint azonban várhatóan lesz megegyezés az ügyben, mert mint mondta, a kormány félreérti a kérésüket.