Kitiltották a Vigadóból a Sztálin-koncertet

Vágólapra másolva!
Nem tarthatja meg különleges Sztálin-hangversenyét a Nyílt Társadalom Archívum a Vigadóban, miután a működtető Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány igazgatója nem kívánja politikai felhangokat sem nélkülöző rendezvény céljára rendelkezésre bocsátani a koncerttermet. Az archívum közleményében az áll, hogy a koncert és a hozzá kapcsolódó kiállítás nem emléket állít a diktátornak, hanem politikától mentesen, tudományos szempontból elemzi és eleveníti föl a Sztálin halálakor történt eseményeket.
Vágólapra másolva!

Elmarad a Sztálin-koncert címen meghirdetett zenei est a Pesti Vigadóban. A március 5-ére tervezett koncert a Sztálin halálának 50. évfordulója kapcsán készülő kiállítás kísérő rendezvénye lett volna, amelyet többek között a diktátort és rendszerét dicsőítő művekből állított össze a Nyílt Társadalom Archívum (Open Society Archives,OSA). A hangversenyen Leon Botstein, az American Symphonic Orchestra világhírű zenei igazgatója vezényelte volna a sztálini diktatúra, illetve az önkény elleni kiállás jellegzetes és művészileg fontos zeneműveit: Hacsaturján és Prokofjev kórusművei mellett Sosztakovics 1953-ban, közvetlenül Sztálin halála után komponált szimfóniáját, amely az első megrendítő hatású antisztálinista nagyzenekari mű. Amerikai bemutatója nyomán a X. szimfóniát a New York-i zenekritikusok az év legszebb zenekari művének címével tüntették ki.

A döntést a Vigadót működtető Művészeti és Szabadművelődési Alapítvány igazgatója hozta. Csonka András az [origo]-nak elmondta, hogy a tervezett koncert címét és programját csak a héten ismerte meg. Az estre nem volt szerződésük, csak "ceruzás bejegyzéssel" rögzítették, hogy várhatóan a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar tart hangversenyt március 5-én. Miután közeledett a kitűzött nap, szerződést akartak kötni a Nyílt Társadalom Archívummal, ekkor derült ki a pontos cím.

Csonka András szerint a diktátor halálának 50. évfordulóján a diktátor nevével nem lehet kulturális rendezvényt jegyezni, az igazgató ezt provokációnak érzi. Intézményvezetőként úgy döntött, hogy a Pesti Vigadó épületét nem bocsátja rendelkezésre egy olyan koncerthez, amely aligha nélkülözné a politikai felhangokat - mondta. A döntéshez nincs köze az alapítvány kuratóriumának - melynek elnöke Zelnik József, egyik tagja Schmidt Mária, a Terror Háza igazgatója - , ahogy az a Nyílt Társadalom Archívum közleményében szerepel.

A Vigadó nagytermében azokban a napokban a már korábban eltervezett felújítási munkák, kábelcsere, festés lesznek, a munkálatokat korábban kifejezetten a Dohnányi-zenekar koncertje miatt halasztották volna későbbre.

"A Nyílt Társadalom Archívum kiállítása, amelyhez a betiltott koncert kapcsolódótt volna, nem emléket akar állítani a XX. századi történelem meghatározó és véreskezű alakjának, hanem politikától mentesen és a morális felelősség tudatában tudományos szempontból rekonstruálja és elemzi a diktátor halálának hosszú pillanatát"- áll a közleményben. Az archívum - amely nem adófizetői pénzből működő, hanem alapítványi magánintézmény - a Pesti Vigadó koncerttermének bérletéért több mint félmillió forintot fizetett volna.