Újabb béketüntetések várhatók

Vágólapra másolva!
A Civilek a Békéért csoport újabb béketüntetést szervez, ha az amerikai katonák áthaladhatnak Magyarországon. A parlament erről szóló délutáni döntése elmaradt, de a délelőtti egyeztetés szerint mind a négy frakció támogatja az amerikaiak kérését.
Vágólapra másolva!
A Fidesz elhalasztotta a döntést az úthasználatról/itthon/20030217afidesz.html

A Civilek a Békéért csoport nem fogadja el, hogy a kormány átengedné Magyarországon a Törökországba készülő amerikai katonákat és felszerelésüket. Közleményük szerint: "Amennyiben jóváhagyásra kerül az amerikai kérés, úgy meg fogjuk találni a társadalmi önvédelem és tiltakozás más, hatékony formáit." Artner Annamária, az ATTAC nevű szervezet vezetője, a Civilek a Békéért mozgalom egyik szervezője az [origo]-nak azt mondta, hogy üzenetük megfogalmazásakor újabb béketüntetés szervezésére gondoltak. A csoport petícióban kérte a parlamentet, hogy tartsanak név szerinti szavazást a kérdésről, hogy a képviselőknek személyes felelősségük legyen a háborúról való döntéskor.

Egymásnak estek a béketüntetők/itthon/20030215dulakodtak.html

A Civilek a Békéért vezetői általában elégedettek szombati tüntetésükkel, mert a vártnál jóval több, szerintük ötvenezer ember vonult fel az iraki háború ellen tiltakozva. Ugyanakkor szomorúak, hogy a tüntetők közé keveredett szélsőjobboldaliak többször tettlegességig menő vitában összekülönböztek a baloldali szervezetek által meghirdetett tüntetés résztvevőivel. Többször kérték a rendőrséget, hogy az általuk provokátoroknak tartott, Izrael- Amerika- és kormányellenes jelszavakkal felvonuló csoport tagjait emeljék ki a tömegből. A rendőrség nem lépett fel ellenük, és ezért csalódottak a szervezők. Krausz Tamás történész, a mozgalom egyik aktivistája kijelentette, a szervezőktől nem csak a pártpolitikai és rasszista jelszavak állnak távol, de a provokatőrök Amerika-ellenességével sem azonosulnak.

A Civilek a Békéért vezetői hétfőn párhuzamot vontak a német hadsereg 1941-es és az amerikaiak 2003-as magyarországi átvonulása között. Szerintük hasonló katasztrófát jelentene, ha a hivatalosan Törökország védelmére felsorakozó amerikai sereg használhatná a magyar utakat és vasutat.

A csoport nevében nyilatkozó Szalay Erzsébet szociológus szerint az Irak ellen tervezett háború a kapitalizmus válságáról szól. A szervezők egyetértenek abban, hogy a háború az USA világuralomra törő hatalmi elitjének áll csak érdekében, és a háború kitörésével csak fokozódna a terrorizmus veszélye.