A Fidesz elhalasztotta a döntést az úthasználatról

Vágólapra másolva!
Nem szavazott hétfői ülésén a parlament az amerikai úthasználati kérelemről. A Fidesz-frakció ugyanis nem járult hozzá, hogy a házszabálytól eltérve még hétfőn döntsenek az amerikai felkérésről. Annak ellenére, hogy az ellenzéki párt délelőtt még támogatta a kérelmet, délutánra elbizonytalanodott és keddre ígért döntést. A kormánypárti politikusok felőtlennek tartják a Fidesz habozását a kérdésben. A külügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta az ügyben a kormány által benyújtott javaslatot, de az ellenzéki képviselők tartózkodtak a szavazáskor.
Vágólapra másolva!

A Fidesz elbizonytalanodott az amerikai kormány kérésével kapcsolatban. Az USA arra kérte szövetségeseit, hogy engedjenek át területükön olyan hadiszállítmányokat, amelyek Törökország védelmének megerősítéséhez szükségesek. A NATO egy esetleges iraki támadás miatt szervez védelmi készültséget.

A képviselők szavazatainak kétharmadára, vagyis az ellenzék támogatására is szükség van ahhoz, hogy az ország eleget tegyen az amerikaiak kérésének. A kormánypártok és az MDF is támogatja a magyar közút- és vasúthálózat átengedését az amerikai hadseregnek. A négy parlamenti párt délelőtti megbeszélésén elvben még a Fidesz is támogatta a javaslatot, és mindenki arra számított, hogy ma délután a parlament elfogadja az utak átengedését.

Kora délután azonban Németh Zsolt fideszes képviselő, a külügyi bizottság elnöke bejelentette, hogy a Fidesz egyelőre mégsem támogatja, hogy hétfőn napirendre kerüljön a szavazás, ahhoz viszont hozzájárulnak, hogy később döntsön a parlament az ügyről. Németh arra hivatkozott, hogy a frakció számára rendelkezésre álló fél óra kevés volt ahhoz, hogy a képviselők eldöntsék, támogatják-e az úthasználatot. Ugyanakkor a fideszesek informálódni szeretnének, hogy a Törökországba menő szállítmányoknak mennyi közük lehet Irak megtámadásához a szövetséges ország védelmén kívül. A NATO csak a török védelem miatt adott felhatalmazást a csapatösszevonásra. Németh ugyanakkor elmondta, hogy a délelőtti megbeszélés óta semmilyen új információ sem érkezett a Fideszhez, nem valamilyen váratlan oka van halogatásuknak.

Hétfő délután Németh bejelentésének megfelelően a fideszes képviselők nemmel szavaztak, amikor a parlament arról döntött, hogy eltérve a házszabálytól, megtartsák-e még ma a szavazást az úthasználatról. A többi párt képviselői igennel szavaztak. A fideszesek ugyanakkor azt elfogadták, hogy sürgősen napirendre vegyék a témát, így elvben már kedden is tárgyalhatna erről az Országgyűlés. A keddi döntés azonban egyáltalán nem valószínű, mert a Fidesz frakció csak kedd délután öt órakor, a plenáris ülés után kezdi azt a megbeszélését, ahol kialakítják a párt álláspontját. Mivel a héten nem lesz több plenáris ülés, ezért a jövő hét előtt csak akkor dönthet a parlament, ha rendkívüli ülést hívnak össze. Kovács László külügyminiszter azt mondta, hogy lehetségesnek tartja, hogy akár már szerdára összehívják a rendkívüli ülést.

Kovács László szocialista pártelnök és külügyminiszter a aparlamenti szavazás után közölte: sajnálja, hogy a Fidesz nem járult hozzá a mai szavazáshoz. "Így most Magyarország megállítja a Törökországba felszerelést szállító vasutakat. Németországtól Bulgáriáig már az összes érintett ország beleegyezett a védelmi eszközök átengedésébe, most Magyarország állja útját Törökország megvédésének" - mondta.

Az SZDSZ megütközéssel fogadta és felelőtlen lépésnek tartja, hogy a Fidesz-frakció hétfőn nem hozott döntést a Törökország védelmével kapcsolatos NATO-felkérés magyarországi teljesítésével kapcsolatban, és ezzel megakadályozta az Országgyűlés határozathozatalát a kérdésben. Szent-Iványi István szabad demokrata ügyvivő az MTI-nek nyilatkozva utalt arra, hogy megszületett az egységes akarat a NATO védelmi bizottságában Törökország megsegítésére. Igazán nem mondható, hogy tőlünk túl sokat vártak ebben a kérdésben - vélte a politikus.

Szent-Iványi István szerint a kérés lényege az volt, hogy Magyarország minél hamarabb kifejezze segítőkészségét. Nem kételkedem abban, hogy Törökországot a NATO meg fogja védeni, a kérdés az, ezek után Magyarországot hajlandó lesz-e bárki megvédeni, ha úgy érzékelik, hogy Magyarország részéről a minimális együttműködési készség sincs meg - közölte. A szabad demokrata képviselő leszögezte: a Fidesz magatartása árt Magyarország megítélésének.

Az úthasználatról tárgyalt a külügyi bizottság is hétfői ülésén. A testület a jelen lévő ellenzéki képviselők tartózkodása mellett megszavazta a Törökországnak nyújtott NATO-támogatáshoz való magyar hozzájárulást célzó határozati javaslat általános vitára bocsátását. A Fidesz képviselői az ülésen közölték: mivel a felkérés szövegével csak hétfőn ismerkedtek meg, arról csak a keddi frakcióülésen tudnak felelősen dönteni. Németh Zsolt (Fidesz) bizottsági elnök közölte, hogy pártja is hozzá kíván járulni a NATO-tagsággal járó kötelezettségek teljesítéséhez.