Vágólapra másolva!
Az APEH elismerte, hogy adatokat kért az utazási irodáktól a nagyobb összegű nyaralásokra befizető utasokról. Az adatvédelmi biztos szerint az APEH-nek nincs felhatalmazása arra, hogy az utazási irodáktól információt kérjen be a luxusutazások részvevőiről. Az adóhivatal szerint ugyanakkor erre joguk van, és már évek óta élnek is ezzel a lehetőséggel. Az APEH többek között ezzel a módszerrel akarja ellenőrizni az adózók vagyongyarapodását.
Vágólapra másolva!

Valóban kért az utazási irodáktól adatokat az adóhivatal a nagyobb összegű nyaralásokra befizetőkről - erősítette meg az MTI-nek Hajdú Miklósné, a hivatal operatív főosztályának vezetője a Világgazdaság csütörtöki hírét. A főosztályvezető elmondta: az adózás rendjéről szóló törvény lehetőséget biztosít arra, hogy az adóhivatal ilyen formában is kérjen adatokat a vagyonszerzés vizsgálatára. Az adóhivatal él is ezzel a lehetőségével már több éve. Idén a hivatal teljes kapacitásának 1,3 százalékát fordítja a vagyongyarapodás ellenőrzésére.

Nem kell azonban mindenkinek adóellenőrzésre számítani, akik nagyobb értékű utazásokon vettek részt az elmúlt időszakban - közölte Hajdú Miklósné. Az adóhivatal csak azokra figyel, akik nem nyújtottak be bevallást, vagy az adott időszakra benyújtott bevallásuk alapján nem engedhették volna meg utazásukat.

Adatszolgáltatási kötelezettsége egyébként nemcsak az utazási irodáknak, hanem sokaknak van - tette hozzá a főosztályvezető, példákat azonban nem említett. A vagyongyarapodásnak az ingatlan és egyéb tárgyak megvásárlása mellett az utazás is lehet az egyik módja, ezért vizsgálja ezeket az adatokat is a hivatal.

Az adóhivatal február 20-ig közzé fogja tenni ellenőrzési irányelveit, amelyek mindenki számára elérhetők lesznek. Ebben egyebek mellett kiemelt célként szerepel, hogy figyelni kell azokra az aktív kereső korban lévőkre, aki nem adnak be adóbevallást. Ugyanakkor önmagában az adóbevallás alapján sem lehet biztos az adóhivatal egy-egy magánszemély anyagi helyzetéről, hiszen lehet adómentes jövedelme is - mondta a főosztályvezető.

Az adatvédelmi biztos tájékoztatást kér a közeljövőben az APEH elnökétől azzal kapcsolatban, hogy az adóhatóság a különböző nyilvántartásokat felhasználva próbálja az eltitkolt jövedelmeket felkutatni. Péterfalvi Attila álláspontja szerint az adóhatóságnak ugyan van arra lehetősége, hogy nyilatkozatot kérjen egy-egy vizsgálat során, de nem ilyen jelleggel. Értelmezése szerint arra nincs felhatalmazása az APEH-nek, hogy a nagyobb értékű utakat igénybevevőkről általános tájékoztatást kérjen.

Az MTI által megkérdezett utazási irodák nem szívesen nyilatkoztak a kérdésben. Nevük elhallgatását kérő szakemberek véleménye szerint nem egyértelmű, hogy az adóhatóságnak van-e joga ilyen jellegű kérésre. Ha van, természetesen kiszolgáltatjuk az adatokat, de amennyiben a döntés az utazási vállalkozók hatáskörébe tartozik, úgy az utasokra vonatkozó információkat nem adnának ki - tették hozzá.