Még nincs meg a fedezet az önkéntes hadseregre

Vágólapra másolva!
A tervek szerint még februárban négypárti egyeztetés kezdődik az önkéntes haderőre történő áttérés koncepciójáról. A Honvédelmi Minisztérium szerdán tájékoztatja a honvédelmi bizottságot az elképzelésekről. Az áttérési folyamat költségeiből a szaktárca vezetése mintegy 60 milliárd forintra nem látja még a fedezetet, ám a védelmi költségvetés átcsoportosításával ez az összeg felszabadítható.
Vágólapra másolva!

A Honvédelmi Minisztérium humánpolitikai helyettes államtitkára, Komor Levente elmondta: szerdán az Országgyűlés honvédelmi bizottságát tájékoztatja a koncepció tartalmáról, amelyről a pénteki kormányülésen tárgyal a kabinet. A koncepció részleteiről kedden már második alkalommal egyeztetett a parlamenti pártok katonai szakértőivel a helyettes államtitkár.

Közölte: a szakértők egyetértenek a professzionális haderőre történő áttérés szükségességével, azonban annak ütemezésével kapcsolatban eltérőek a vélemények. Mint mondta, a keddi találkozón megbeszélték, hogy a következő egyeztetés már politikai szintű lesz.

Mivel az átállás folyamán egyre kevesebb sorkatonára van szüksége a hadseregnek, várhatóan már a márciusi bevonulásnál sem hívják be azokat, akik gyermeket tartanak el, tanulmányokat folytatnak, valamint munkaviszonnyal rendelkeznek. Komor Levente elmondta: az önkéntes haderőre való áttérés éveiben a tervek szerint elsősorban azok számíthatnak behívóra, akik 23 éven aluliak és a sorozáson A kategóriás minősítést kaptak.

Az utolsóként bevonulókat mindenképpen kompenzálni szeretnék majd valamilyen módon. Példaként említette, hogy számukra az elhelyezkedésüket segítő programokat, képzéseket biztosítanak majd.

A szaktárcánál egyebek között elképzelhetőnek tartják, hogy az átállás után a hadseregtől korábban leszereltek alkalmazásával oldják meg azokat a feladatokat - például őrzés-védelem -, amelyeket jelenleg a sorkatonák végeznek.

Arról is szólt, hogy a jelenlegi számítások szerint az áttérési folyamat költségeiből a szaktárca vezetése mintegy 60 milliárd forintra nem látja még a fedezetet, ám a védelmi költségvetés átcsoportosításával ez az összeg felszabadítható.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az MTI-nek a múlt héten nyilatkozva elmondta: még nem tisztázott, hogy 2004-ben vagy 2005-ben szerel-e majd le az utolsó sorkatona, azonban annyi bizonyos, hogy már a kormányprogramban vállalt 2006-os időpont előtt is megszűnhet a kötelező sorkatonai szolgálat.