Viták a családi erőszakról a kormányon belül

Vágólapra másolva!
Véleménykülönbségek alakultak ki az illetékes minisztériumok között a családon belüli erőszak kérdését illetően. Az egészségügyi és foglalkoztatáspolitikai minisztérium szerint külön nemzeti stratégiát kell kidolgozni, az igazságügyi és a belügyi tárca szerint viszont nincs szükség ilyenre.
Vágólapra másolva!

Nemzeti stratégiát dolgoz ki a családon belüli erőszak ellen a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium és az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium, mivel nem értettek egyett a többi tárcának ezzel a kérdéssel kapcsolatos álláspontjával, akik szerint erre nincsen szükség és ezért nem is támogattak egy erről szóló országgyűlési határozati javaslatot.

A családon belüli erőszak nem magánügy/noilapozo/lelekbuvar/20011107acsaladon.html

A két tárca által elképzelt nemzeti stratégiában szerepel majd krízisintervenciós központok létrehozása, ahol a bántalmazott családtagok lelhetnének menedéket a bántalmazó elől - mondta Lévai Katalin, a foglalkoztatáspolitikai tárca esélyegyenlőségi főigazgatóságának vezetője, aki hozzátette: ezekből a későbbiekben országos hálózatot fejlesztenének ki az elképzelések szerint. Fontos szerep jutna a tájékoztatásnak, a köztudatformálásnak és a megelőzésnek. A stratégia a képzésre is hangsúlyt fektetne: ez mindazokra vonatkozna, akik foglalkozásukat tekintve kapcsolatba kerülhetnek ilyen esetekkel (például bírók, rendőrök, védőnők). A két tárca a civilszervezeteket is bevonja a stratégia kidolgozásába.

Az Igazságügyi Minisztérium és a Belügyminisztérium (a foglalkoztáspolitikai és a szociális tárcával ellentétben) nem támogatta a családon belüli erőszak megelőzéséről és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégiáról szóló országgyűlési határozattervezetet, amelyet két kormánypárti képviselő nyújtott be korábban. Ezt az egyik előterjesztő, Vadai Ágnes (MSZP) igen furcsállotta, mivel, mint az [origo]-nak elmondta, személyesen egyeztetett mind az igazságügyi miniszterrel, mind az államtitkárával, akik támogatásukról biztosították, ráadásul a tárca által javasolt módosításokat beépítették a javaslatukba. Ebben célként tűzték ki a távoltartó rendelkezés intézményének és a fenyegető zaklatás tényállásának bevezetését, valamint a családon belüli erőszak áldozatai számára gyorsított és soron kívüli eljárás biztosítását.

Stratégia helyett a családon belüli erőszak megfékezéséről kormányelőterjesztés készül, amelyről néhány héten belül döntés várható. A döntésig azonban semmilyen tájékoztatással nem szolgáltak az igazságügyi tárcánál, mivel még nem alakult ki egységes álláspont a többi minsztériummal.

A probléma megoldásához egymásra épülő, komplex intézkedések lennének szükségesek, mivel olyan sok területen kellene változtatni, hogy erre egy jogterület módosítása önmagában nem elegendő - mondta Morvai Krisztina büntetőjogász, a családon belüli erőszak elleni fellépés egyik kezdeményezője. Ehhez vannak nemzetközi szabványok, előírások, amelyeket Magyarországon még nem vezettek be. Morvai Katalin furcsállotta, hogy miközben meghirdették a nők évét, egyik vezető szocialista politikusnő sem karolta fel a családon belüli erőszak visszaszorításának kérdését, még a női belügyminiszter sem, noha ez részben az ő területéhez tartozik.