Törvénytelenül tiltott be tüntetést a BRFK

Vágólapra másolva!
Megszületett az első bírósági ítélet az utóbbi időben megszaporodott tüntetés-betiltások kapcsán: a Tibetet Segítő Társaság tervezett demonstrációját jogszerűtlenül tiltotta meg a rendőrség. A BRFK korábban a közlekedés akadályozása miatt tiltotta meg a felvonulást. Bár a bíróság jogtalannak ítélte a rendőrség gyakorlatát, a BRFK pont a bírósági döntés után néhány órával újra a közlekedés akadályoztatására hivatkozva nem adott engedélyt a Vér és Becsületnek. A neonácinak tartott szervezet a Kossuth térre kért engedélyt.
Vágólapra másolva!

Elfogadta a Fővárosi Bíróság a Tibetet Segítő Társaság Alapítvány fellebbezését, megtiltott tüntetésükkel kapcsolatban. Az Alapítvány február 1-én akart tüntetni a kínai nagykövetség előtt. Bejelentésüket a rendőrség visszautasította, mert a BRFK álláspontja szerint "a demonstráció megtartása a közlekedés aránytalan sérelmével járt volna". A bíróság azonban kimondta, hogy ez az indoklás túlságosan szűkszavú ahhoz, hogy a döntés jogszerűsége megállapítható legyen. Az ítélet jogerős, a BRFK nem lebbezhet fel. A BRFK tiltó döntése azért is tűnt furcsának, mert a Tibetet Segítő Társaság évek óta rendszeresen tart demonstrációkat a kínai nagykövetség előtt.

A bírósági döntésnek különös jelentőséget ad, hogy az utóbbi hetekben több tüntetést tiltott meg a BRFK a közlekedés akadályoztatására hivatkozva. A budapesti rendőrök két hét alatt több felvonulást akadályoztak meg, mint ahányat tavaly az egész év alatt. A Civilek a Békéért nevű csoport február 15-re tervezett például felvonulást, melynek megtartását szintén a közlekedésre hivatkozva utasította el a rendőrség. A Civilek a Békéért szintén bíróságon támadta meg a döntést, erről pénteken dönt a Fővárosi Bíróság. A Vér és Becsület Kulturális Egyesület három tüntetésre vonatkozó bejelentését is a közlekedésre hivatkozva utasították vissza. Utoljára alig néhány órával a Fővárosi Bíróság döntése után tiltotta meg felvonulásukat, ismét a közlekedésre hivatkozva.

Az elmúlt hetek rendőrségi döntéseit komoly viták követték: több emberi jogokért aggódó politikus és jogász is elfogadhatatlannak tartotta a gyülekezési jog korlátozását a közlekedésre hivatkozva. Lamperth Mónika belügyminiszter korábban azt mondta, ha a rendőrségi tiltásokat a bíróság felülvizsgálja, akkor a rendőrök mindent megtesznek a demonstrációk lebonyolíthatóságáért.