Csak a szülő beleegyezésével bukhat a kisdiák

Vágólapra másolva!
A közoktatási törvény módosításával az általános iskola 4. osztályáig csak a tantestület és a szülő beleegyezésével lehet megbuktatni egy diákot. Az oktatási tárca alapvető célja a törvénymódosítással, hogy az alsó tagozaton a mostaninál biztosabb alapkészségeket szerezzenek a gyerekek, vagyis jól tudjanak olvasni, biztosan végezzék az alapszámításokat, helyesen írjanak, és értsék is, amit olvasnak.
Vágólapra másolva!

A tanév végére megszülethet a módosított közoktatási törvény, mellyel elsősorban a diákok alapkészségeinek erősödését szeretnénk elérni - mondta szerdán egy iskolaigazgatóknak rendezett előadáson Hiller István, az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára. A változtatásokat ugyanakkor a minisztérium a jelenlegi iskolarendszerben szeretné véghezvinni, tehát nem változik a jelenlegi nyolc plusz négy éves képzési rendszer, az alapozó oktatás továbbra is általános iskola első osztályában kezdődik, és nyolcadikban ér véget. A törvénymódosítás legfőbb célja, hogy a gyerekek biztosabb alapokat szerezzenek, vagyis jól tudjanak olvasni, biztosan végezzék az alapszámításokat, helyesen írjanak, és értsék is, amit olvasnak - mondta az államtitkár, aki azt is hozzátette: a tanulók készségeit, az adott osztály fejlettségét a tanároknak minden esetben figyelembe kell venni. A törvénymódosítás szerint az 5. és 6. osztályban az időkeret 30-50 százalékát lehetne az alapkészségek megerősítésére fordítani, a gyerekek szükségleteinek megfelelően.

A kisiskolások évismétlésére 4. osztályig csak a tantestület és a szülő beleegyezésével lesz mód, tehát kizárólag a szülő beleegyezésével bukhat meg a kisiskolás. A törvénymódosítás szerint negyedik osztály végén lesz egy erősebb értékelés, ahol a tanárok dönthetnének arról, hogy a gyerekeknek szükségük van-e további egy évre a jobb alapok elsajátításához. A kisdiákok házi feladata kapcsán az államtitkár elmondta: a jogszabály-tervezetben az szerepel, hogy a helyi tantervben kell rögzíteni, hogy a tanítók adhatnak-e írásbeli házi feladatot, a törvény nem tartalmaz erre vonatkozóan kötelező utasítást.

Az iskolák 90 százaléka önkormányzati fenntartású, ezért a módosított törvénnyel sem tudunk bizonyos kérdésekben döntéseket kikényszeríteni - mondta az államtitkár. A kormány indirekt módon megpróbálja befolyásolni az iskolákat, a konkrét döntések meghozatala azonban a fenntartók hatásköre. A fenntartók - az önkormányzatokon kívül - egyházak, alapítványok és az iskolák 1 százaléka magániskola. Ezzel kapcsolatban Hiller István még hozzátette: az önkormányzati törvény módosítása kétharmados többséget igényel.

A törvénytervezet kitér a politikai pártokra is, és kimondja, hogy azoknak semmi keresnivalójuk az iskolákban.

A törvénymódosításokról az oktatási tárca egyeztetett a szakmai szervezetekkel, iskolafenntartókkal, a szülők országos képviseletével, és a diáktanáccsal is. Az elkövetkező időszakban a parlamenti bizottságok, és az Országgyűlés tárgyal róla, mire befejeződik a tanév, új közoktatási törvény lesz - mondta Hiller István államtitkár.