Békéscsaba: nem a menekült-gyermekotthonra

Vágólapra másolva!
Lakossági fórumon tiltakoztak kedden este a környéken élők, mert a békéscsabai önkormányzat hozzájárult ahhoz, hogy az Oltalom Karitatív Egyesület menekült gyermekeket befogadó otthonházat létesítsen egy négy évvel ezelőtt bezárt bölcsődét átalakításával.
Vágólapra másolva!

A város egyik legnagyobb lakótelepének tőszomszédságában már épülő intézmény azért váltotta ki a környék lakóinak indulatát, mert attól tartanak, hogy a menekült gyermekek miatt felborul, a többségében idős emberek lakta környék nyugalma.

A lakók képviseletében Wágner Sándorné írásos petíciót nyújtott át Pap János polgármesternek, amelyben nehezményezte a hiányos előzetes tájékoztatást, s hogy az új intézményben szerinte olyan, tőlünk eltérő kultúrájú gyermekek fognak élni, akik "háborús övezetekből jönnek, megszokták, hogy minden vélt vagy valós sérelemért rögtön keményen visszavágjanak".

A lakótelep több mint 600 lakója nevében felszólaló Wágner Sándorné véleménye szerint az eltérő kultúrák együttélése konfliktusok forrása lehet, s ez hátrányosan befolyásolja a környék ingatlanjainak árait is.

Pap János polgármester válaszában elmondta, hogy az ingatlan ilyen célú hasznosítását az önkormányzat képviselői, politikai hovatartozástól függetlenül támogatták, különben is az új intézmény létrehozását a magyar törvények is előírják.

A polgármester szerint korábban azért nem tudta a város vezetése érdemben tájékoztatni a környék lakóit, mert sokáig bizonytalan volt, hogy - megfelelő források híján egyáltalán - elkészülhet-e az otthon.

A lakók megnyugtatására elmondta, hogy az intézményben összesen 24 menekült gyermeket fognak elhelyezni, akik szüleik nélkül kerültek Magyarországra, döntő többségük életkora nem haladja meg a 16 évet.

A menekültekről szólva Dobó István, a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának főosztályvezetője elmondta, hogy a gyermekekre is a nemzetközi jogban szokásos eljárások vonatkoznak, azaz Magyarországra érkezésüket követően a menekültügyi befogadó-állomásokon három hétre elkülönítik őket, közegészségügyi szűrővizsgálatokon kell átesniük, sőt a nemzetbiztonsági hivatal ujjlenyomatot és fényképet is készíttet róluk.

- Ha a hatóságok vizsgálódásait követően megállapítást nyer, hogy a gyermek valóban védelemre szorul, akkor az a cél, hogy minél hamarabb tanuljon meg magyarul, kapcsolódjon be az oktatási rendszerbe, s úgy növekedjék fel, mint a szülő nélküli magyar sorstársa - hangsúlyozta.

Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője, az intézmény jövendő működtetője, miután bemutatta az egyesületet, arról szólt, hogy szervezete mindenekelőtt azokon segít, akik leginkább rászorulnak, s szerinte a menekült, szülő nélküli gyermekek fokozott védelmet igényelnek.

- Ezek a gyermekek nem tehetnek arról, hogy szülőhazájukban háború dúl - szögezte le. - Oda kell állni melléjük, s szüleik helyett meg kell mindent tenni azért, hogy felnőve hasznos tagjai legyenek az országnak - tette hozzá.

A polgármester és a szakértők tájékoztatása azonban nem nyugtatta meg a lakókat, mert mint végezetül többen is szóvá tették, továbbra is úgy látják: ha szükség van Békéscsabán egy ilyen lakóotthonra, akkor azt ne egy lakótelep közepén létesítsék.

A már rekonstrukció alatt álló épület várhatóan áprilisban nyitja meg kapuit.